Bilim-kurgu türü, özellikle de teknolojiye ilgisi olanların favori türlerinden biri olma niteliği taşıyor. Tekno Safari editörleri; en iyi bilim-kurgu filmlerinden oluşan ‘Teknoloji Meraklılarının İzlemesi Gereken Filmler’ listesini okurları için derledi.

Teknoloji tutkunlarının izlemekten keyif aldığı bir tür olan bilim-kurgu, oldukça geniş bir film arşivini bünyesinde barındırıyor. Fakat her bilim-kurgu türündeki film, izleyicilerin yüksek beklentisini karşılayamayabiliyor. Bu nedenle; Tekno Safari editörleri, ‘Teknoloji Meraklılarının İzlemesi Gereken Filmler‘ listesini okurları için derledi. İşte hikayesiyle sizi heyecanlandıracak en iyi bilim kurgu filmleri!

İşte en iyi bilim-kurgu filmleri!  

En İyi Bilim-Kurgu Filmleri

En İyi Bilim-Kurgu Filmleri‘ listemize giriş yapan içerikler şu şekilde:

1. Ex Machina  

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

‘En iyi bilim-kurgu filmleri’ listesine ilk sıradan giriş yapan ve teknoloji meraklılarının izlemesi gereken filmlerden biri olan ‘Ex Machina’, yapay zeka konseptini konu alıyor. Filmde; dünyanın en önemli teknoloji şirketinde yazılımcı olarak çalışan Caleb, şirketin bir yarışmayı kazanmasını sağlıyor ve gizemli CEO Nathan’ın evinde bir hafta kalmakla ödüllendiriliypr. Nathan ise gözlerden uzak bir dağ evinde yaşıyor ve burada Ava adında ilk yapay zeka robotu üretiyor. Caleb’ın, Nathan’ın evine gelmesi ve ‘Ava’ ile tanışmasıyla birlikte olaylar gelişiyor.

2. Who Am I 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Who Am I‘ filminde; 25 yaşında ve asosyal bir bilgisayar korsanı olan Benjamin, hacker Max’in dikkatini çekmeye çalışıyor. Tüm dünyanın kendisini tanımasını isteyen Benjamin, Max’in dikkatini çekebilmek için de çeşitli siber suçlara karışıyor. Daha sonra Max aracılığı ile ‘CLAY’ adlı bir hacker grubuna katılan Benjamin için olaylar, esas bu noktadan sonra başlıyor. 

3. Her 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim-kurgu alanında en iyi senaryolardan birine sahip olan ‘Her’ filmi, hikayesi gereği sık sık güncel teknolojik gelişmelerle ilişkilendiriliyor. Teknolojinin başka bir boyuta geçtiği filmde, insanların sanal dünyayla oldukça fazla oranda iç içe olduğu görülüyor. İşlerin çoğunluğunun bilgisayar programları ile yapıldığı bu çağda; filmin baş karakteri Theodore, el yazımı mektup işinde çalışıyor. Karısından boşandıktan sonra tek başına yaşayan Theodore’un hayatına, bu sırada sanal bir varlık olan ‘Samantha’ giriyor ve yapay zeka programıyla kurulan bu iletişim, zamanla tuhaf bir hal alıyor.

4. Blade Runner 2049 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

‘Blade Runner 2049′, ilk filmden 30 yıl sonrasını konu alıyor. Los Angeles Polis Departmanı’nda görev yapan ‘Memur K’, filmde öğrenmemesi gereken bir sırrın peşine düşüyor. Bu sır, insanlığı ciddi bir sürükleme niteliği taşıyor. Ryan Gosling’in baş rolde yer aldığı filmde ‘Memur K’, bu kaosun önüne geçebilmek için eski ödül avcısı Rick’i bulmak zorunda kalıyor.

5. The Social Network 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

‘The Social Network’ filmi ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

6. Interstaller 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Yönetmenliğini Cristopher Nolan’ın yaptığı ‘Interstellar‘ filminde; eski bir NASA pilotu olan Cooper’ın, artık çiftçilik yaptığı ve 2 çocuğu ile birlikte yaşadığı görülüyor. Fakat iklim değişikliği ve beraberinde gelen kuraklık, insan hayatını olumsuz etkilemeye başlıyor ve insanlığın yok olmasına sebep olabilecek boyutlara ulaşıyor. NASA profesörü Brand ise dünyanın tehlikede olduğunu söylüyor ve kurtarma sorumluluğunu üstlenecek birine ihtiyaç duyuyor. Bu sorumluluğu alan Cooper, dünyayı kurtarmak ve yaşanabilir bir gezegen bulmak için bir grup astronotla birlikte uzayda keşfe çıkıyor. Fakat keşifte geçen 1 saat, dünyada yıllara bedel olduğu için astronotların hızlı hareket etmesi gerekiyor.

7. I’m Mother 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Robot tarafından büyütülen bir genç kızın hikayesini konu alan ‘I’m Mother‘ filminde, insan neslinin neredeyse tükendiği görülüyor. Dünya nüfusu yeniden canlandırılmak istenirken ‘Anne’ adı verilen bir robot, küçük bir kızı büyütme görevini üstleniyor. Fakat hiç dışarıya çıkmadan büyüyen kız, gerçek dünyayı merak etmeye başlıyor. Başka bir insanla karşılaşan küçük kız, kendisine söylenenlerin yalan olduğuna inanıyor ve kaçma planları yapıyor. 

8. Başlat: Ready Player One 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Başlat: Ready Player One‘ filminin hikayesi ise 2045 yılında geçiyor. Filmde insanların, mucidi James Halliday’in olduğu ‘QASİS’ adlı bir sanal gerçeklik oyunuyla ilgili oldukları görülüyor. Fakat, Halliday’in öldükten sonra bir videosu ortaya çıkıyor. Videoda Halliday, ‘QASİS’ dünyasına bir anahtar gizlediğini dile getiriyor ve bu anahtarı bulanın hem para ödülü kazanacağını hem de ‘QASİS’in tüm kontrolüne sahip olacağını söylüyor. Bunun ardından herkes, anahtarı aramaya başlıyor. Oyuna dahil olan ‘Wade Watts’ adlı genç, kısa sürede başarılı olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Fakat diğer yandan; ‘QASİS’ yöneticileri, anahtarı kimseye kaptırmak istemiyor ve hem oyunda hem de gerçek hayatta Wade’in peşine düşüyor.

9. Upgrade 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Upgrade‘ filminde; bir kazada eşini kaybeden Gray Trace, felç kalıyor. Fakat teknolojinin oldukça geliştiği bu dünyada Gray, tedavi sonrası normal bir insanın sahip olamayacağı üstün özellikler kazanıyor ve eşinin ölümüne neden olan kişilerden intikam almaya hazırlanıyor. 

10. The Martian 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

The Martian‘ filminde; bir grup astronot, görev için Mars’a gidiyor ve orada çıkan bir fırtına sonrasında astronotlardan biri, ekip arkadaşları tarafından bulunamıyor. Öldüğü düşünülen astronot, Mars’ta yalnız kalıyor ve burada hayatta kalma mücadelesi başlıyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: 

Netflix bilim kurgu filmleri! En iyi filmler

Bilim kurgu filmlerinden fırlamış koltuk S-Pod

Tüyler Ürperten Netflix Korku Dizileri 2020 – Liste

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz