Google, daha önce kullanıcıların aynı anda birkaç uygulamayı tek ekranda çalıştırabilmesini mümkün kılan bir özelliği Android işletim sisteminde tanıtmıştı. Fakat kullanıcılar hala, farklı uygulama pencerelerini istedikleri şekilde boyutlandıramadıkları için bu özelliği kullanamıyordu. Android 11 sürümünün yeni ön izlemesini inceleyen bir grup yazılımcı ise bunun yeni güncelleme ile mümkün hale getirileceğini iddia etti.

Google, daha önce kullanıcıların aynı anda birkaç farklı penceredeki uygulamayı tek ekranda çalıştırabilmesini mümkün kılan “Görsel İçinde Görsel (Picture-in-Picture)” özelliğini Android işletim sisteminde zaten tanıtmıştı. Fakat kullanıcılar hala, cihazlarının boyutu ve ekran çözünürlüğü ne olursa olsun farklı uygulama pencerelerini istedikleri şekilde boyutlandıramıyorlardı. Bu da özelliğin, Android kullanıcıları tarafından aktif bir şekilde kullanılamamasına sebebiyet veriyordu. Android 11 sürümünün yeni geliştirici ön izlemesini inceleyen bir grup yazılımcı ise Google’ın, yeni güncelleme ile bu durumu değiştirme niyetinde olduğunu iddia etti. 

android-11

“XDA Developers” tarafından aktarılan detaylara göre; Google, Android 11 ile sürümün geliştiricilere gönderilen ikinci ön izlemesinin kullanıcı arayüzünde yeni bir kategori tanıttı. Bu kategori; “Görsel İçinde Görsel” özelliğine ilişkin pencerenin sol, sağ, üst veya alt kenarlarındaki dokunuşları tespit etmekten sorumluydu. Bu yeni eklemenin, kullanıcıların “Görsel İçinde Görsel” özelliğine ilişkin pencereleri en-boy oranını değiştirmeden yeniden boyutlandırmak üzere sürükleyebilmeleri için yapıldığı tahmin edildi. Pencere boyutlarının ne kadar küçük veya ne kadar büyük olabileceği ise henüz net değil.  

Bununla birlikte, yeni eklentinin Android 11 sürümüne erişimi olan tüm Android cihazlarda kullanılabilir olacağı aktarıldı. Diğer yandan özelliğin, televizyonlara uygun bir biçimde geliştirilmediği belirtildi.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

2019 sonunda Redmi Note 8 en çok satan Android telefon oldu

Android 11’in ilk önizlemesi: Yeni özellikler belli oldu

Android 11’in geliştirici önizleme sayfasını, Google yanlışlıkla yayınladı!