En Çok İzlenen Dijital Yayın Platformu
Okuma Süresi
2 dakika

‘JustWatch’, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin kullanıcı verilerini açıkladı. Açıklanan veriler sonrası, Türkiye’de en çok izlenen dijital yayın platformu da ortaya çıktı. Aktarılan detaylara göre; beklentilerin aksine ‘BluTV’, yüzde 43’lük bir pazar payıyla zirveye oturdu. Listede ‘BluTV’yi, yüzde 24’lük bir pazar payıyla Netflix takip etti.  

JustWatch’, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin kullanıcı verilerini açıkladı. Açıklanan veriler, Türkiye’deki istatistiklere de ışık tuttu. Yaşanan gelişme sonrası, Türkiye’de en çok izlenen dijital yayın platformu ortaya çıktı. Aktarılan detaylara göre; yaygın beklentinin aksine ‘BluTV’, yüzde 43’lük bir pazar payıyla sıralamada zirveye oturdu. Listede ‘BluTV’yi, yüzde 24’lük bir pazar payıyla Netflix takip etti. Oldukça yüksek oranda bir popülariteye sahip olan Netflix’in listenin ikinci sırasına yerleşmesi, özellikle sosyal medyada birçok kişi tarafından şaşkınlıkla karşılandı.  

En Çok İzlenen Dijital Yayın Platformu

Diğer yandan; kısa bir süre önce Türkiye pazarına giriş yapan ‘Amazon Prime Video’, yüzde 16’lık bir pazar payıyla sıralamanın üçüncü sırasına yerleşti. ‘Prime Video’nun, bu kadar kısa bir süre içerisinde rakiplerine yakın bir pazar payına ulaşmış olması dikkat çekti. Şirketin Türkiye’de uyguladığı fiyat politikasının ve fiyatların değişmeyeceğini açıklamış olmasının, söz konusu başarıda etkili olmuş olabileceği tahmin edildi. Türkiye ağında hizmet veren diğer dijital yayın platformlarının ise yüzde 17’lik bir pazar payına sahip olduğu ifade edildi. 

‘Amazon Prime Video’, en uygun fiyat politikası izleyen dijital yayın platformu olma niteliği taşıyor

Amazon Prime Video Fiyat

‘Amazon Prime Video’, güncel olarak söz konusu platformlar arasında en uygun fiyat seçeneğini sunan platform olma niteliği taşıyor. Kullanıcıların ‘Prime Video’ya abone olmak için aylık 7.90 TL ödeme yapması gerekiyor. Amazon ayrıca, bu hizmetler yanında kendi ekosistemindeki başka hizmetleri ve platformda 1 aylık ücretsiz deneme süresini de kullanıcı beğenisine sunuyor. Netflix ise başlangıç fiyatında ikinci sırada yer alıyor. Kullanıcılar, Netflix aboneliğine aylık 17.99 TL’den başlayan fiyatlarla erişim sağlayabiliyor. Öte yandan; ‘BluTV’ aboneliği, aylık 22.90 TL’lik bir fiyat etiketiyle hizmete sunuluyor. ‘BluTV’ aboneliğinin daha yüksek bir fiyata sahip olmasına rağmen listenin zirvesine oturmuş olması dikkat çekiyor. ‘Mubi’ gibi Türkiye pazarına yeni giren platformların net pazar payları ise henüz bilinmiyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

2020 yılının en çok kullanılan dijital yayın platformları belli oldu 

The Queen’s Gambit, Netflix’in Yayınlandıktan Sonraki 1 Ay İçerisinde En Çok İzlenen Mini Dizisi Oldu!

RTÜK, Netflix ve Amazon Prime’ın Yayın Lisansı Aldığını Duyurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz