Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijitalSes ile COVID-19 Testi Yapan Yapay Zeka Destekli Bir Mobil Uygulama Geliştirildi 

Ses ile COVID-19 Testi Yapan Yapay Zeka Destekli Bir Mobil Uygulama Geliştirildi 

Vocalis Health’ isimli bir şirket, ses ile COVID-19 testi yapan yapay zeka destekli bir mobil uygulama geliştirdi. Klinik çalışmalarda sistemin, COVID-19’u teşhis etme noktasında yüzde 81.2 seviyesinde etkililik oranı gösterdiği kaydedildi. ‘VocalisCheck’ adı verilen uygulamanın, kullanıcıların 50’den 70’e kadar sayması durumunda 1 dakikadan kısa bir sürede sonucu bildirebildiği dile getirildi.  

İsrail merkezli ‘Vocalis Health’ isimli bir şirket, ses ile COVID-19 testi yapabilen yapay zeka destekli bir mobil uygulama geliştirdi. Sistemin, klinik çalışmalarda COVID-19’u yüzde 81.2 oranında etkili bir şekilde teşhis ettiği kaydedildi. ‘VocalisCheck’ adı verilen uygulamanın, 1 dakikadan kısa bir sürede sonucu bildirebildiğinin de altı çizildi. Geliştirici ekip, ‘VocalisCheck’in güncel COVID-19 testlerine destek niteliğinde geliştirildiğine ve halihazırda var olan testlerin yerini almayı amaçlamadığına işaret etti. Şirket; daha yüksek enfeksiyon riski olan kişiler için geleneksel test tasarrufu yapmayı hedefleyen sistemin, sağlık çalışanlarının yükünü minimuma indirmeyi amaçladığını da sözlerine ekledi.

Aktarılan detaylara göre; akıllı telefonlarda ya da bilgisayarlarda çalışabilen ‘VocalisCheck’, kullanıcılardan 50’den 70’e kadar saymasını istiyor. Bu sırada toplanan ses verisi, teşhis yapmak üzere 512 farklı özellik kullanan bir spektrograma aktarılıyor. Söz konusu spektrogram, kullanıcı sesinin görsel bir temsili olma niteliği taşıyor. Bu aşamadan sonra yapay zeka, spektrogramı COVID-19 virüsü olan kişilerin seslerinden yaratılan görsel bir temsil ile karşılaştırıyor. Daha sonra; yaklaşık 1 dakika içerisinde sistem, sonucu görüntülüyor. Bunu takiben kullanıcıların, tanıyı doğrulamak için geleneksel bir COVID-19 testi de yaptırması gerekiyor.  

VocalisCheck uygulaması, farklı dilleri konuşan 2 binden fazla kişiyle test edildi

VocalisCheck Uygulaması

Paylaşılan diğer detaylara göre; Vocalis Health, geçen yılın Nisan ayından itibaren VocalisCheck’ uygulamasının doğru bir şekilde çalışmasını mümkün kılabilmek adına virüse yakalanmış kişilerden ses örnekleri toplamaya başladı. İsrail merkezli şirket, ‘Büyük Mumbai Belediyesi (MCGM)’ ile de bir ‘VocalisCheck’ pilot programı kurmak için iş birliği yaptı ve içlerinde İngilizce ve Hintçe’nin de bulunduğu birçok farklı dili konuşan 2 binden fazla kişiyle uygulamayı test etti. Pilot program sırasında uygulama, COVID-19’u tespit etmede oldukça başarılı olduğunu kanıtladı. 

Öte yandan; uygulamanın arkasındaki ekip, ‘VocalisCheck’in ‘PCR’ testinin yerini almayı amaçlamadığını ve teşhis için değil, tarama için kullanılacağını vurguladı. Uygulamanın ayrıca, semptom göstermeyen ve testlerde negatif çıktığı halde enfekte olan kişiler için de faydalı olabileceği belirtildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Reçetesiz Satın Alınabilen İlk COVID-19 Testi, Olağanüstü Hal Onayı Aldı 

New York’ta Covid-19 Aşı Pasaportu Uygulaması Başladı

Akıllı Telefonla Çalışan COVID-19 Test Kiti Geliştirildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR