Okuma Süresi
2 dakika
Clone Robotics adlı şirketin üretmiş olduğu son robotik kol, izleyenleri hayrete düşürdü. İnsan elinin sahip olduğu kas ve iskelet yapısına ve bunların işlevlerine sahip olan robotik kol, adeta insan kolunun yapay bir kopyası. Şirket, Clone Hand adı verilen robotik kolun ardından insan klonu yapmayı da düşündüğünü açıkladı.
Bilim kurgu filmleri gerçek oluyor! Gerçekten de bundan 10 yıl öncesine kadar izlediğimiz birçok yapay zeka filmi, adeta adım adım gerçek oluyor. Son dönemlerde yapay zeka üzerine yapılan çalışmalarda elde edilen gelişmeler dur durak bilmeden ilerliyor. Son olarak  Clone Robotics adlı bir şirketin üretmiş olduğu robotik kol, bu çalışmaların ne denli hızla ilerlediğinin bir kanıtı niteliğinde. Bir insan elinin yapısına ve işlevlerine benzerliğiyle dikkat çeken robotik kolu üreten şirketin gözü ise daha yükseklerde. İşte detaylar!

Klon İnsan Üretmek İstiyorlar!

Kimi bilim insanlarının ‘Tanrı kompleksi’ olarak ifade ettikleri yaratma arzusunu engelleyebilecek hiçbir güç yok herhalde. Öyle ki, gün geçtikçe bilim insanları daha ileri işler ortaya koyarak mevcut bilimi aşmaya devam ediyorlar. Son olarak üretmiş oldukları robotik kol ile sınırları zorlayan şirket Clone Robotics, şimdi de klon insan üretmek istediğini ifade ediyor. Bir insan eline benzeyen Clone Robotics, gerçekten de önemli bir başarıya imza atmış durumda. Son birkaç yıldır sıradan işleri gerçekleştirebilecek Android robotlar üzerine çalışan Clone Robotics, şimdi de bir insan kolunun yapay bir kopyasını üretmeyi başardı. “Clone Hand” olarak isimlendirilen robotik kol, insan kolu anatomisine çok benzer bir şekilde kas ve kemiklerden oluşuyor. Tamamı yapay ortamda gerçekleştirilen kas ve kemiklerin çalışma biçimleri ise insan kolu ile aynı. Tıpkı gerçek bir insan kolu gibi hareket edebilen, insan elinin işlevlerini yerine getirebilen Clone Hand, gerçekten de gören herkesi şaşırtıyor.

Klon İnsan Üretmek İstiyorlar

Şirket tarafından paylaşılan videolarda da görüldüğü gibi, Clone Hand oldukça iyi bir iş ortaya çıkarabiliyor. Ekip ise klon kolun tamamının üretimini tamamladıktan sonra çalışmalarına devam edeceklerini ve sonunda gerçek bir klon insan üretmek istediklerini söylüyor. Diğer yandan şirket yetkilileri, üretecekleri yapay uzuvların ileride engelli bireyler tarafından da kullanılabileceğini aktarıyor. Gelelim robotik kolun özelliklerine. Şirket tarafından üretilen Clone Hand’de bulunan yapay kaslar 650 bin kez bükülmeye karşı dayanıklı ve 7 kilograma kadar da yük taşıyabiliyor. Kolun maliyeti ise 2.800 dolar civarında.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz