Büyük İşletmelere Siber Saldırı

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in incelemelerine göre; KOBİ’ler, büyük işletmelere oranla daha çok siber saldırı kurbanı oluyor. Uzmanlar; siber tehditlerle başa çıkmak için yeteri kadar hazırlıklı olmayışlarının, KOBİ’leri siber saldırılarda daha cazip hedefler haline getiriyor.  

“Dünya Bankası” verilerine göre; küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ), dünya çapındaki işletmelerin yüzde 90’ını oluşturuyor ve istihdamın yüzde 50’sinden fazlasını temsil ediyor. Bunlar, aile restoranlarından yeni girişimlere ve daha az sayıdaki personele maaş ödeyen yerleşik firmalara kadar uzanan işletmeler olarak ön plana çıkıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in mercek altına aldığı raporlara göre ise KOBİ’ler, büyük işletmelere oranla daha çok siber saldırı kurbanı oluyor. Siber saldırılara karşı yeterince savunma geliştirmeyen küçük işletmeler, siber suçlular açısından daha cazip hedefler haline geliyor.  

Bu tür saldırılar; iş ve gelir kaybına yol açan “DDoS” saldırılarından, fidye yazılımlarını da içeren kötü amaçlı yazılım saldırılarına kadar çeşitlilik gösterebiliyor ve şirketin iflasına bile neden olabiliyor. KOBİ’ler; büyük işletmelere göre, kaynak eksikliği nedeniyle siber saldırılara karşı yeterince savunma geliştirmedikleri için daha cazip hedefler haline geliyor. ABD merkezli “Ponemon Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor; KOBİ’lerin karşılaştığı en büyük zorluğun, güvenlik açıkları ile başa çıkacak personel eksikliği olduğunu gösteriyor. En büyük ikinci zorluğun ise küçük ve orta işletmelerin bütçelerinin sınırlılığı olduğu belirtiliyor. En büyük üçüncü zorluk, firmaların siber saldırılara karşı nasıl korunacakları konusunda bir anlayışa sahip olmamaları olarak öne çıkıyor.  

IT çözümleri sağlayan ABD merkezli “Datto” şirketinin raporuna göre; fidye yazılımları, KOBİ’lerin karşılaştığı tehdit listesinin en üstünde yer alıyor. KOBİ’lerin beşte biri, bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduklarını paylaşıyor. Talep edilen ortalama fidye miktarının ise yaklaşık 5 bin 900 dolar olduğu ifade ediliyor. Bazı işletmeler, hassas dosyalara erişimi geri kazanmak için fidyeyi ödemeyi tercih ediyor olsalar da uzmanlar, bunun bir çözüm olmadığı konusunda işletmeleri uyarıyor. Fidye yazılımının arkasındaki siber suçlular, fidyeyi arttırmaya devam edebiliyor. Ayrıca ödeme yapılsa bile, tüm verilerin kurtulacağından emin olmanın mümkün olmadığına ve hasarın geri alınamayabileceğine işaret ediliyor.  

İşte KOBİ’ler için siber saldırılardan korunma yolları! 

Siber Saldırılardan Korunma Yolları

ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, siber saldırılardan korunma yolları ve KOBİ’lerin dikkat etmesi gereken adımları şu şekilde sıralıyor: 

  • Tüm çalışanlar, en güncel siber güvenlik uygulamalarından haberdar olmak için düzenli eğitilmeli. E-postalarında, fidye yazılımı ile bağlantılı olabilecek tehlikeli linklere tıklama olasılığını azaltmada büyük yol kat edilebilir. 
  • İşletim sistemlerinizi ve diğer yazılımlarınızı her zaman mevcut en yeni sürüme güncellemeli ve bir yama yayınlandığında uygulamalısınız. 
  • Her zaman en kötüsüne hazırlanın ve en iyisini umun. Böylece felaket durumunda hazır bir iş sürekliliği planına sahip olun. 
  • Yedekleme, hem bireyler hem büyük işletmeler dahil herkes için gereklidir. Kritik iş verilerinizi düzenli olarak yedekleyin ve doğru çalışıp çalışmadıklarını görmek için bu yedeklemeleri sık sık kontrol edin, böylece saldırıya uğrarsanız sizi zor durumda bırakmazlar. En değerli veriler çevrimdışı olarak da saklanmalıdır. 
  • Gereksiz yazılım veya hizmetleri devre dışı bırakarak veya kaldırarak saldırı ihtimallerini azaltın. 
  • Saygın, çok katmanlı bir güvenlik çözümünün değerini asla hafife almayın. Bu, sizi sadece fidye yazılımı saldırılarına değil, her türlü tehdide karşı korumak için çalıştırmanız gereken ilk savunma hattınızdır. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ESET, İspanyolca ve Portekizce Konuşan Ülkeleri Hedef Alan Yeni Bir Zararlı Yazılım Keşfetti

ESET, ‘Kaba Kuvvet Saldırıları’ ile İlgili Yeni Bir Koruma Katmanı Geliştirdi 

ESET: Pandemi Sürecinde Her Beş Kişiden Biri Otomatik Sahte Arama Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz