Koronavirüs Elektronik Bileklik

Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında elektronik bileklik kullanımı için gerekli çalışmaların tamamlandığını açıkladı. Bu kapsamda, karantinada olan kişilere elektronik bileklik takılacağı ve sağlık verilerini takip ederek karantina kurallarını ihlal edip etmediklerinin anlaşılacağı ifade edildi. Birinci, açıklamasında ‘HES (Hayat Eve Sığar)’ uygulamasına yeni özellikler ekleneceğine de işaret etti.  

Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci; ‘HIMSS Eurasia 2020 Sağlık ve Bilişim Teknolojileri Konferansı’nda yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında elektronik bileklik kullanımı için gerekli çalışmaların tamamlandığını duyurdu. Aktarılan detaylara göre; elektronik bileklik uygulamasının hayata geçirilmesinin ardından filyasyon ekipleri, karantinaya alınan kişilere elektronik bileklik götürmeye başlayacak. Daha sonra bileklikler, dijital ortamda ‘HES (Hayat Eve Sığar)’ uygulaması ile eşleştirilecek.  

Bu sayede, karantinada bulunan kişilerin sağlık verileri takip edilebilecek. Bileklik ayrıca; bilekten çıkarıldığında veya karantina bölgesi terk edildiğinde, filyasyon ekiplerine uyarı gönderecek. Böylece, karantinadaki kişilerin karantina kurallarını ihlal edip etmediği de anlaşılabilecek. Bileklikler, kullanıcıların anlık ateş ölçümünün yapılmasını da mümkün hale getirecek.  

‘HES’ uygulaması bünyesine, izolasyon kontrolü için yeni özellikler eklenecek

HES Uygulaması Yeni Özellikler

Birinci; açıklamasında ayrıca, ‘HES’ uygulamasına ilişkin verilere de yer verdi. Uygulamanın 30 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu belirten Birinci, güncel olarak 64 milyondan fazla ‘HES’ kodunun aktif olduğunu ve 46 milyon vatandaşın en az 1 kez ‘HES’ kodu oluşturmuş olduğunu da sözlerine ekledi. Sağlık Bakanı Yardımcısı, salgınla mücadelede dijital dönüşümün oldukça önemli bir noktada durduğunun da altını çizdi.  

Bununla birlikte açıklamada; ‘HES’ uygulaması bünyesine, yeni özellikler ekleneceği de duyuruldu. Söz konusu özelliklerin; ses ve yüz tanıma teknolojisi aracılığıyla, izolasyon kontrolünün yapılabilmesini mümkün kılacağı ifade edildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sosyal Mesafe Uygulaması Safe Steps’e HES Kodu Entegrasyonu Eklendi

Sensormatic’in Passlogic’e Eklediği HES Kodu ile Temaslı Kişiler Kurumlara Giriş Yapamayacak

HES Kodu, Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında da Zorunlu Hale Getirildi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz