Dünyanın her yerinden birçok insan kripto paraya yatırım yapıyor. Peki, en çok hangi ülkenin vatandaşlarının bu piyasaya yatırım yaptığını merak ettiniz mi? Yapılan son araştırmaya göre zirvenin lideri, yüzde 25,9 ile Türkiye.

Genel olarak dünyaya baktığımızda kripto paraların pek de iyi bir dönemden geçmediğini görüyoruz. Fakat buna rağmen hâlâ ciddi bir pazar payı bulunan kripto paralar, piyasada kendine yer edinmeye devam ediyorlar. İş zekâsı, mobil yazılım ve bulut tabanlı işlerde hizmet sunan MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı olan girişimci Michael J. Saylor, Twitter hesabından bir grafik paylaştı.

Paylaşılan bu grafiğe göre dünya üzerinde 16 – 64 yaşları arasında herhangi bir kripto paraya sahip internet kullanıcılarının oranına bakıldı. Bu doğrultuda tüm dünya genelinde internet kullanıcılarının yüzde 12,3’ünün herhangi bir kripto paraya sahip olduğu paylaşıldı. Ekim 2022 tarihli veride kripto paraya yatırım yapan en fazla internet kullanıcısı barındıran ülkenin ise Türkiye olduğu görüldü.

Türkiye, Kripto Paraya Sahip İnsan Sayısında Önde

16 ila 64 yaşları arasındaki insanları kapsayan bu grafiğe göre Türkiye’nin yüzde 25,8 ile en fazla kripto paraya sahip insan barındıran ülke olduğu görülüyor. Tabii ki bu grafiğin “internet kullanıcıları” arasından yapıldığını belirtmek gerekiyor. Kripto paraya yatırım yapıp bunu dile getirmeyen, çevrimdışı ortamlarda saklamayı tercih eden çok sayıda insan bulunabilir.

Kripto paraya yatırım yapan ülkeler arasında Türkiye’den sonra sırasıyla Arjantin, Filipinler, Güney Afrika ve Tayland geliyor.

Peki, Kripto Paralar Tekrar Yükselecek Mi?

Öncellikle bunu hiçbir şekilde kesin olarak söylemek mümkün değil. İnsanlar kripto paraya olan güvenlerini kaybetmeye başladılar. Her ne kadar kazananlar olsa da çok sayıda insan ciddi miktarda paralar kaybetti. Bu paylaşımı yapan Michael Saylor ise paylaştığı tweet’te “Zamanı geldiğinde dünyadaki hiçbir güç Bitcoin’i durduramaz.” dedi. Bitcoin ve diğer kripto paraların nasıl bir yol izlediğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Son zamanlarda iflas ve değer kayıplarından dolayı gündemde olan kripto para piyasasında yaşanacak gelişmeleri takip ediyor olacağız. Yapılan araştırmada Türkiye’nin zirvede olması hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz