oppo enco buds inceleme

Oppo, TWS kulaklık modelleriyle pek çok kullanıcının beğenisini topluyor. Uygun fiyatlı kulaklık modeli neler sunuyor? Ses kalitesi nasıl? Almaya değer mi? Detaylar Oppo Enco Buds inceleme yazımızda.

Oppo, TWS kulaklık söz konusu olunca çok fazla alternatif sunuyor. Model fazla olunca fiyat aralığı da geniş oluyor. Oppo Enco Buds, Oppo kulaklık modellerinin fiyat aralığında alt tarafa yakın bir model. 300-350 TL aralığında bulunabiliyor. Bu da onu en uygun fiyatlı TWS kulaklık yapmasa da nispeten uygun fiyatlı bir TWS kulaklık konumuna getiriyor.

Yakın zamanda Tekno Safari YouTube kanalımızda Oppo Enco Buds inceleme videomuzu yayınlamıştık. Oppo Enco Buds inceleme yazımızı okuyumayı bitirince, Oppo Enco Buds inceleme videomuzu izlemeyi unutmayın! Ayrıca kanalımıza abone olup bildirimleri açarak içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Oppo Enco Buds tasarım

oppo enco buds tasarım

Oppo tasarımlarında “normal” çerçevesinin dışına çıkmayı pek tercih etmiyor. Enco Buds da bu konuda bir istisna değil. Parlak yapıda kullanılmış plastik kolay çizilebiliyor. Ancak beyaz renkli olması sebebiyle, çizikler sadece ışığın vurduğu bazı kesin açılardan bakarsanız belli oluyor. Yuvarlak şekillendirilmiş şarj kutusunun altı düz. Kapak ise geniş yüze konumlandırılmış. Kapağın üzerinde koyu renkli bir Oppo logosu mevcut. Kutunun alt tarafında ise çeşitli sertifikalandırmaların sembolleri yer alıyor. Bunlar genelde çoğu kulaklıkta daha gizlidir. Ancak Oppo bunları açıkça göstermeyi tercih etmiş.

Kapağı açınca kulaklıklar karşılıyor. Kulakiçi yapıda tasarlanmış kulaklıkların sarkan bir yapısı yok. Silikon uçları sayesinde kulakta rahatça durabiliyor. Ayrıca kulaklıklar IP54 sertifikasına sahip. Böylece ter ya da yağmur görmesi endişe ettirici olmuyor. Kulaklıkların üzerinde dokunarak komut girişi yapılabilen birer alan yer alıyor. Kulaklıkların her biri 4, kutu ise 37 gram ağırlığında. Dolaysıyla Enco Buds’ın toplam 45 gramlık bir ağırlığı oluyor.

Kutunun üzerinde herhangi bir eşleştirme/eşleştirmeyi sıfırlama düğmesi yer almıyor. Kulaklıklar ilk eşleştirmede kutuyu açınca eşlmeye hazır halde geliyor. Sonraki eşleştirmeler içinse kulaklıklar üzerindeki yüzeylere basılı tutarak sıfırlama yapabiliyorsunuz.

Oppo Enco Buds ses kalitesi

oppo enco buds ses kalitesi

Enco Buds 8 mm’lik sürücülere sahip. Bu sürücülerin ses hassasiyeti 100.6 dB @ 1KHz seviyesinde. Frekans aralığı ise alıştığımız gibi 20 Hz ile 20 kHz arasında. Kulaklık bluetooth’un 5.2 sürümüyle geliyor. AAC ve SBC kodeklerine desteği var. Kağıt üzerindeki kısmı bu kadar. Bundan sonrası kulağa gelen ses ile ilgili. Oppo Enco Buds ses kalitesi açısından bizi tatmin etti. Özellikle fiyatı bandında değerlendirince gayet iyi bir ses deneyimi sunuyor. Basları kuvvetli. Tizler ise biraz sönük kalıyor ki bu uygun fiyatlı kulaklıkların genel karakteristiğidir.

Oppo tarafından eklenen güzel bir özellik ise, çağrı esnasında giden sese uygulanan gürültü engelleme. Kulaklıkta dinleyen için bir aktif gürültü engelleme modu bulunmuyor. Ancak çağrı esnasında yapay zeka ve mikrofonlar yardımıyla giden sesteki arka plan gürültüsünü engelliyor. Böylece çağrı esnasında karşı taraf sesi daha rahat duyabiliyor.

Ayrıca oyuncular da unutulmamış. Kulaklıkta düşük gecikmeli Oyun Modu bulunuyor. Bu moda geçiş yaptığınızda gecikme süresi 80 ms seviyesine düşüyor. Sağ ve sol kulaklıktaki dokunmatik yüzeylerden birine 3 kez peş peşe dokunarak Oyun Modu aktif edilebiliyor.

Kulaklıklarda 40 mAh, şarj kutusunda ise 400 mAh kapasiteli bataryalar mevcut. Oppo’nun verilerine göre kulaklıklarla 6 saat müzik dinleme imkanı sağlıyor. Kutu ise ekstra 24 saatlik daha kullanım ömrü sunuyor. Böylece toplamda 30 saat müzik dinlemek mümkün. Çağrı esnasında ise mikrofon kullanıldığı için süreler bir miktar düşüyor. Enco Buds tek kulaklık ile 4, kutu ile ek 15 saatlik bir kullanım imkanı sunuyor. Tüm bu sürelerin %50 ses seviyesinde elde edilebileceği de belirtilmiş.

Eğer Oyun Modunu kullanırsanız ya da sesi %50 seviyesinin üzerine çıkartırsanız bu süreleri alamama durumu söz konusu olabilir. Biz de testlerimiz esnasında gayet tatmin edici bir pil ömrü yakaladık. Ayrıca oyun modu açık olmasa dahi video içerik izlerken ses-görüntü senkronizasyon kayması yaşamadık. Buna ek olarak kulaklıklar arasında master-slave ilişkisi bulunmadığı için, kulaklıklar arası ses gecikmesi ya da senkron kayması da yaşanmıyor.

Oppo Enco Buds alınır mı?

oppo enco buds alınır mı

Enco Buds vaatlerini karşılayabilen bir kulaklık. Fiyat olarak uçuk seviyelerde değil. Üstelik oyun modu gibi ekstra özellikleri var. Eğer Oppo Enco Buds alınır mı diye düşünüyorsanız, bu fiyat bandında TWS kulaklık alışverişi yapacak herkesin listesinde mutlaka bulunması, değerlendirmesi gereken bir ürün olduğunu düşünüyoruz.

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

ColorOS 12 Tanıtıldı – Oppo ve OnePlus Ortak Yazılımı

Yeni Nesil Oppo Enco Free2 Özellikleri Tanıtıldı

Gelişmiş Sağlık İzleme Özellikleriyle Gelen Amazfit PowerBuds Pro TWS Kulaklıklarını Tanıttı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz