samsung coronavirus

Samsung ve LG Innotek, kısa bir süre önce bir çalışanlarında Coronavirüs vakasına rastlanması sebebiyle Güney Kore’deki üretim tesislerini geçici olarak kapadıklarını açıkladı. Kapatılan fabrikalar, dezenfekte edilmelerinin ardından tekrardan faaliyete sokulacak. 

Kısa bir süre önce Samsung ve LG Innotek, Güney Kore’deki fabrikalarında bulunan bir çalışanlarında Coronavirüsü tespit edildiğini doğrulamıştı. Bu gelişmenin ardından Güney Koreli teknoloji devlerinin her ikisi de bölgede bulunan üretim tesislerini geçici bir süreliğine kapadıklarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Samsungson birkaç gündür pek çok Coronavirüs vakasına rastlanılan “Daegu yakınlarında bulunan Gumi şehrindeki fabrikasını kapadı. Mobil cihaz üretimi gerçekleştiren fabrikanın, dezenfeksiyon işlemlerinin tamamlanması için bir sonraki Pazar akşamına kadar kapatıldığı ifade edildi.  

Samsung, açıklamasında Coronavirüs vakasının rastlandığı çalışanın bulunduğu katın fabrika açıldıktan sonraki Salı günü tekrardan faaliyete açılacağını belirtti. Şirket bununla birlikte, çalışan kişide Coronavirüs vakasının geçen Cumartesi doğrulandığını ve virüsün yayılmasını önlemek için gerekli tüm önlemlerin alınacağını da sözlerine ekledi.

samsung coronavirüsTeknoloji devinin Gumi’deki üretim hattı, geçen ay da benzer bir vakaya rastlanmasının ardından geçici olarak kapatılmıştı. Bölgede bulunan üretim tesisinin, “Galaxy Z Flip” ve “Galaxy S20” telefonlarının bazı modellerini üretiyor olduğu biliniyor. Diğer yandan tesisin üretim oranı, şirketin tüm akıllı telefon üretiminin küçük bir kısmını oluşturuyor. 

Aynı şekilde; Apple’ın iPhone modelleri için kamera modülleri üreten LG Innotek de benzer şekilde, bir çalışanına Coronavirüs teşhisi konmasının hemen ardından Samsung gibi Gumi’de bulunan fabrikasını kapattı. Bir şirket yetkilisi, konuyla ilgili olarak üretim tesisinin gelecek Pazartesiye kadar dezenfekte edileceğini ve Salı gününden itibaren tekrar faaliyete açılacağını ifade etti. Bir süreliğine faaliyeti durdurulan fabrikaların, teknoloji devlerinin total üretim miktarlarını ne oranda etkileyeceği ise hala merak konusu.

Daha önce de Çin’de üretim yapan birçok marka üretimlerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu markalar arasında Apple ürünlerini üreten Foxconn da yer alıyor.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Samsung, coronavirüs sebebiyle Güney Kore’deki fabrikasını kapattı

Samsung Galaxy Book Ion 2020 tanıtıldı

LG, askeri dayanıklılık testinden geçmiş 3 yeni telefonunu tanıttı