samsung güney kore fabrika

Çin’in Wuhan şehrinden çıktığı belirtilen ve ölümcül sonuçlar doğuran coronavirüs teknoloji dünyasını da etkilemeye devam ediyor. Samsung Güney Kore’de bulunan fabrikasında coronavirüs tespit edildiğini resmi olarak duyurdu. 

Çin’de başlayan salgın tahmin edilebileceği üzere en çok komşu ülkeleri etkiledi. Çin’in komşusu olan Güney Kore’de de coronavirüsün tespit edildiği kişi sayısı 433, Japonda’da 110’a yükseldi.

Tün dünyaya yayılmaya devam eden coronavirüs salgını hakkında her gün dünyanın her yerinden yeni haberler gelmeye devam ediyor. Elbette ki salgın sadece insan sağlığını değil küresel ekonomiyi de büyük çapta etkiliyor. IMF, yayınladığı G20 Gözlem Raporu’na göre coronavirüs nedeniyle küresel büyümenin tarihi ortalamasının altında kalacağını duyurmuştu. Yine teknoloji üreticisi Apple’da bu sene ön gördüğü finansal büyümenin salgın nedeniyle gerçekleşmeyeceğini ve bu sebepten ötürü yeni bir tahmin yaptıklarını açıklamıştı. Virüs iş dünyasını da olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. 

Samsung coronavirüs nedeniyle fabrikasını kapattı

Reuters’te bulunan habere göre, Samsung Electronics, dün yaptığı açıklamada Güney Kore’nin Gumi kentinde yer alan mobil cihaz ürettiği fabrikasında coronavirüs vakasının ortaya çıktığını doğruladı. 

Teknoloji üreticisinin yayınladığı açıklama ise şu şekilde: “Şirket, enfeksiyon kapan çalışanla temas kuran tüm iş arkadaşlarını karantinaya aldı ve enfeksiyon kapıp kapmadıklarını test etmek için gerekli adımlar atılıyor.”

Coronavirüs vakasının tespit edildiği fabrikanın 25 Şubat Pazartesi gününe kadar kapatıldığını açıklayan şirket, akıllı telefon üretiminin küçük bir kısmını buradan karşılıyordu. Daha çok iç pazara yönelik amiral gemisi akıllı telefonlar üretilen fabrika belirtilen süre boyunca kapalı kalacak. Samsung, üretiminin çok büyük bir kısmını Vietnam ve Hindistan’da gerçekleştiriyor.

Açıklanan resmi rakamlara göre, Güney Kore’de 433 coronavirüs vakası tespit edilmiş durumda. Dünya genelinde coronavirüs sebebiyle hayatlarını kaybeden kişi sayısı 2 binin üzerine çıktı.

Coronavirüs sebebiyle, İtalya’da sokağa çıkma yasağı başladı