apple'ın yeni iphone se tanıtımı

Apple’ın yeni iPhone SE tanıtımı ile ilgili sorular, iPhone fiyatlarının fırlaması dolayısıyla pek çok teknoloji-sever için merak konusu olmaya başlamıştı. iPhone-Ticker” isimli Alman haber sitesi; konuyla ilgili olarak Apple’ıniPhone SE’nin devamı niteliğinde tanıtılacak yeni uygun fiyatlı iPhone modelini 31 Mart tarihinde yapacağı bir etkinlikle görücüye çıkaracağını iddia etti. Etkinlikte, bir dizi yeni ürünün de tanıtılması bekleniyor.  

iPhone-Ticker” isimli Alman bir haber sitesi, Apple’ın diğer ürünlerine göre daha ulaşılabilir bir fiyat skalasına sahip olan iPhone SE’nin devamı niteliğindeki telefonunun tanıtım tarihiyle ilgili yeni bir iddia ortaya attı. Paylaşılan iddialara göre marka, telefonu 31 Mart’ta düzenleyeceği bir bahar tanıtım etkinliğinde görücüye çıkaracak. Yeni model, uzun süredir beklendiği gibi “iPhone SE 2” veya “iPhone 9” olarak adlandırılacak. 

Telefonun, satışa koyulma tarihi ise Coronavirüs salgınının teknoloji dünyasında yarattığı kriz sebebiyle beklenen tarihe göre bir miktar gecikecek. Bu yüzden telefon; tanıtımından bir süre sonra, 3 Nisan’da raflardaki yerini alacak. Bununla birlikte yeni iPhone SE, beklendiği şekilde Apple’ın diğer iPhone modellerine göre biraz daha küçük ve biraz daha uygun fiyatlı olacak.

yeni iphone se

Teknoloji devi ise bu seneki bahar tanıtım etkinliği veya yeni iPhone SE ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Fakat haberin doğru olup olmadığı net olarak bilinmese de markanın son 2 yıl içerisinde, bahar etkinliklerini Mart’ın son haftası yapmış olduğu biliniyor. Bu yüzden, iddianın 31 Mart’ı işaret etmesi de doğruluk olasılığını bir miktar daha artırıyor.  

Bununla birlikte markanın, söz konusu etkinlikte yeni bir “iPad Pro” modeli tanıtacağı ve 5 yaşını dolduran tabletin yeni modelinin, iPhone 11 gibi üçlü kamera modülüne sahip olacağı tahmin ediliyor. Klavye mekanizması değiştirilmiş yeni bir “MacBook” modeli, yüksek fiyatlı bir kafa bantlı Bluetooth kulaklık, “AirTags” olarak adlandırılacak yeni ve minik bir takip cihazı ve “AirPower”a benzer yeni bir kablosuz şarj matı da etkinlikte tanıtılması beklenen diğer ürünler arasında bulunuyor. 

Apple, Coronavirüs sebebiyle gelir hedefini tutturamayacağını açıklamıştı

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan Coronavirüs sebebiyle Apple, kısa bir süre önce önlem amaçlı Çin’deki fabrikalarını ve satış noktalarını birer birer kapatmaya başlamıştı. Son birkaç haftadır, bu kapamaların şirketin 2020’de tanıtacağı ürünlerle ilgili üretim gecikmelerine sebep olacağı konuşuluyordu. Konuyla ilgili olarak, yeni iPhone SE modelinin tanıtım tarihinin de bu nedenle geciktiği söylenmişti.  

Diğer yandan Apple, ürünlerin gecikeceği iddialarını henüz doğrulamadı. Fakat bu hafta yayınladığı bir basın açıklamasında; yatırımcıları, şirketin bu mali çeyrekte ulaşmayı beklediği gelir seviyelerine salgın nedeniyle ulaşamayacağı konusunda uyardı. Şu anda mevcut olarak Apple’ın tedarikçileri üretime devam ediyor olsa da üretim, büyük oranda yavaşladı. Tekrar hizmete açılan satış noktaları ise çalışma saatlerini önemli oranda düşürdü. Bununla birlikte, dünyanın en büyük telekomünikasyon ve mobil iletişim fuarlarından biri olan “Mobil Dünya Kongresi” de bu sene Coronavirüs sebebiyle iptal edildi. 

Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu andaki önceliklerinin çalışanlarının, tedarik zincirindeki iş ortaklarının, müşterilerinin ve faaliyet gösterdikleri toplulukların sağlığı ve güvenliği olduğuna işaret etti. Coronavirüsün teknoloji dünyasında yarattığı endişenin, Apple’ın bahar tanıtım etkinliğini ne oranda etkileyeceği ise henüz bilinmiyor.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

iPhone SE 2, beklenenden daha büyük olacak

iPhone SE 2’nin çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri ortaya çıktı

Coronavirüs sebebiyle iPhone satış tahminleri yüzde 10 aşağı çekildi