Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaUzayIngenuity Helikopterin İlk Test Uçuşu 14 Nisan’a Ertelendi! 

Ingenuity Helikopterin İlk Test Uçuşu 14 Nisan’a Ertelendi! 

Dünya dışındaki bir gezegende havalanacak ilk helikopter ‘Ingenuity’ ile yapılacak olan ilk test uçuşu ertelendi. 11 Nisan tarihinde yapılması beklenen test uçuşunun, helikopterin rotor kanatlarının test edilmesi sırasında ortaya çıkan teknik bir aksaklık nedeniyle ertelendiği ifade edildi.  

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance ile birlikte kızıl gezegene gönderilen ‘Ingenuity’ isimli helikopter, kısa bir süre önce Mars yüzeyine yerleştirilmişti. Aracın, Dünya dışındaki bir gezegende havalanacak olan ilk helikopter olacağı biliniyordu. Dünyaca ünlü uzay ajansı, ‘Ingenuity’nin ilk uçuşunu 11 Nisan’da gerçekleştireceğine ve uçuş testlerinde elde edilecek sonuçların, 12 Nisan’da Dünya’ya ulaşmış olacağına işaret etmişti. Görevin toplam maliyetinin ise 85 milyon dolar olacağı bildirilmişti. Yüzeye yerleştirilen aracın, birbirine zıt yönde dönen iki pervanesini kullanarak havalanacağının da altı çizilmişti.  

Fakat yaşanan gelişmeler sonrası, Ingenuity helikopterin ilk test uçuşu rotor kanatlarının test edilmesi sırasında ortaya çıkan teknik bir aksaklık nedeniyle 14 Nisan tarihine ertelendi. Diğer yandan; NASA, uzun bir süredir Mars yüzeyinde gerçekleşecek olan tarihi helikopter görevi için çalışmalar yürütüyordu. Ingenuity, aylardır ‘Perseverance’ın altında bulunuyordu. Helikopterin, yolculuğa başladığından bu yana 471 milyon kilometreden fazla yol kat etmiş olduğu biliniyordu. Dünyaca ünlü uzay ajansı, aracın Mars yüzeyindeki görüntülerini de paylaşmıştı. 

‘Ingenuity’ helikopter, ilk test uçuşunda 30 saniye boyunca havada kalacak

Ingenuity Helikopter

‘Ingenuity’, yaklaşık 1.8 kilogram ağırlığında bir helikopter olma niteliği taşıyor. Aracın bünyesinde, 23 ayrı kamera ve çok sayıda sensör bulunuyor. Test uçuşunda helikopterin, 30 saniye boyunca havada kalması ve ardından tekrar yüzeye inmesi bekleniyor. Havada kalınan süre boyunca ise helikopterin, zemine göre konumunu belirlemek için sensörlerinden gelen verileri kullanacağı ve kendini otonom bir şekilde kontrol edeceği ifade ediliyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Perseverance ile Birlikte Kızıl Gezegene Gönderilen ‘Ingenuity’ Helikopter, Mars Yüzeyine Yerleştirildi! 

NASA Astronotu Tarafından Çekilen Van Gölü Fotoğrafı, Fotoğraf Yarışmasında Finale Kaldı! 

Lego, NASA ile Birlikte Geliştirdiği ‘Uzay Mekiği Keşif’ Kitini Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR