Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Teknolojinin hayatımızın içine iyice entegre olmasıyla birlikte gündeme ‘dijital miras’ gelmeye başladı. Mülk, finans ve varlıklar gibi fiziksel ürünlerin yanı sıra, ölünce dijital dünyada bıraktığımız dijital izler için de miras hakkı talep edilmeye başlandı. Konuyla alakalı olarak Denizli Mahkemesi’nden de benzer bir talep geldi. Denizli Mahkemesi, Apple Türkiye ’ye dijital miras talebinde bulundu. 

İstanbul Barosu Başkan Adayı ve Avukat Gökhan Ahi, resmi Twitter hesabından Apple Türkiye’ye iletilen dijital miras talebini paylaştı. Türkiye içim emsal kararlardan biri olan belgeler, günümüz itibariyle düşünmemizi gerektiren bir konuya da parmak basmış oldu. 

Av. Gökhan Ahi’nin paylaştığı gönderide, Denizli Mahkemesi’nin Apple Türkiye’ye ‘dijital miras’ müzekkeresi gönderdiği görülüyor. Şu an için Apple Türkiye’den gelen bir yanıt ise bulunmuyor. 

Davacı, ölen eşinin iCloud hesaplarına erişmek istiyor

Aktarılanlara göre, davacı vefat eden eşine ait olan Apple marka akıllı telefonun iCloud hesaplarına erişmek için dava açmış. Ancak 2020’nin Temmuz ayında davanın reddine karar verilmiş. Hakim söz konusu kararı, murisin iCloud hesabına erişilmesinin özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği için vermiş. Ayrıca iCloud hesabına erişilmeden cep telefonunda kayıtlı olan resimlere murisin mirasçıları tarafından ulaşılabileceği kararı bulunuyor.

Her ne kadar mirasçılar murisin telefonundaki fotoğraflara ulaşabilse de, iCloud hesabı için red kararı çıkınca konuyu yeniden mahkemeye taşıyan mirasçılar için yeni bir karar verildi. 

Mahkeme Apple Türkiye’ye dijital miras talebi gönderdi

Yeniden görülen davada şimdi ise Denizli Mahkemesi emsal bir karar verdi. Mahkeme Apple Türkiye’ye davacının vefat eden eşine ait Apple kimliği ile ilgili tüm hesaplarına erişim izni talebinde bulundu. 

Apple Türkiye’nin vefat eden kişinin hesaplarına ait erişim iznini davacıya verip vermeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak Apple’ın ‘dijital miras’ konusuna uzak durduğu ve geçen sene de benzer bir talebi reddettiği biliniyor. Bu sebepten ötürü karar merakla bekleniyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Ölünce Dijital Miraslarımıza Ne Olacak?

Dijital İzler Takip Edilmeli: Ayda Bir İsminizi Google’da Aratın!

Dijital Reklamda Veri Gizliliğinin Önemi Artıyor

Haftalık Teknoloji Gündemi – Elektrikli Scooter Düzenlemesi, En Çok Veri Toplayan iOS Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz