Amerikalı telekomünikasyon şirketi AT&T, 2020 yılında toplamda 15 telefona 5G hizmeti sağlayacağını ve yaza kadar 5G ağını 200 milyon kullanıcıya genişletmeyi planladığını açıkladı. Laptop ve tablet gibi diğer cihazlarda da hizmetin kullanımda olacağını belirten şirket, toplam ürün sayısıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.  

Amerikalı telekomünikasyon devi AT&T tarafından sağlanan 5G hizmeti, şu anda düşük bant sinyalinde çalışan tek bir telefonda kullanılabiliyor. Şirket, bu sayının 2020 yılında ciddi oranda değişeceğini açıkladı. Telekomünikasyon şirketinin kıdemli başkan yardımcılarından Chris Penrose, CES 2020 fuarında konuyla ilgili açıklama yaptı ve AT&T’nin bu yıl içerisinde 15 telefona 5G hizmeti sağlamayı planladığını duyurdu.  

5G ağının laptop ve tablet gibi diğer cihazlarda da kullanımda olacağını belirten şirket yetkilisi, ağı yaz aylarına kadar 200 milyon kullanıcıyı kapsayacak biçimde genişletmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi. AT&T’nin sağladığı 5G teknolojisi, Aralık ayından beri toplamda 19 adet pazarda aktif olarak kullanılıyor. 

Mevcut teknolojilerle 5G hizmeti, pek çok açıdan “4G LTE” ağıyla benzerlik gösteriyor; fakat daha geniş alanları kapsayabiliyor ve binaların içine erişebiliyor. Şirketin “5G Plus” olarak adlandırdığı teknoloji ise 2018 yılının sonlarından beri kullanılabiliyor ve yakın zamanda 35 farklı şehirde çeşitli bölgelere genişletildi. Şu ana kadar sadece geliştiricilerin erişimiyle sınırlı kalan teknoloji, düşük bantlı 5G ağına göre çok daha yüksek hızda hizmet sağlayabiliyor olsa da halihazırda sadece belli şehirlerdeki açık hava mekanlarında bulunan bir kapsama alanına sahip.  

Rakip şirket Verizon, 2020’de aynı hizmeti 20 telefonda sağlayacaklarını duyurmuştu

Şirket yetkilisi Penrose’un açıklamasına göre, ağa eklenen yeni telefonlar kullanıcıların 5G ağının tamamına erişebilmesini mümkün kılacak. 5G desteği verilecek bu telefonların ne zaman kullanıcı beğenisine sunulacağı ise hala merak konusu. Ortaya atılan pek çok iddiaya göre, Samsung’un yeni gelecek Galaxy S modelleri 5G teknolojisini destekleyen ilk telefonlardan olacak. 

Başka bir telekomünikasyon devi Verizon’ın yetkilisi bir süre önce, 2020’de 5G desteğini 20 telefona sağlayacaklarını ve telefonların hepsinin 600 dolar altındaki ulaşılabilir modeller olacağını açıklamıştı. AT&T ise telefonların fiyatıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmasa da piyasada rekabet edebilir nitelikte olacaklarına işaret etti.  

Türkiye, Haziran 2020’den itibaren 5G internet kullanabilecek

2025 yılında 5G kullanıcı sayısının 2,6 milyara ulaşması bekleniyor

5G’yi Destekleyen Telefonlar