Japon şirket Groove X’in CES 2019’da tanıttığı robot, CES 2020’ye tamamlanmış bir şekilde geri döndü. Geçen sene prototip olarak tanıtılan ve ilerde evcil hayvanların yerini alması beklenen sempatik robota CES 2020’de ilgi büyüktü.

Geçen sene prototip olarak olarak fuarda sergilenen bu sevimli ‘’mekanik evcil hayvan’’, CES 2020’de tamamen bitmiş haliyle sergilendi. Lovot ismiyle anılan robot, sevimli, yumuşak ve çok güzel. Bir tür mekanik evcil hayvan gibi davranan bu sevimli robot, insanların hayatlarına neşe katmak ve gerçek bir evcil hayvan besleyemeyen insanlar için geliştirildi.

Lovot; büyük gözleri, düğme gibi minik burnuyla hem dans edebiliyor hem de insanlarla etkileşime girebiliyor. İhtiyaçları fiziksel olarak karşılayamayan robottan kahve getirmesi, evi süpürmesi gibi şeyler elbette beklenmiyor.

Lovot’un tanıtım videosu:

Lovot, Furby’nin günümüze uyarlanmış haline benziyor. Minimum motor işlevine sahip olan bu robot bir çift arkadaş canlısı gözle ve çıkardığı çocuksu seslerle etkileşim kurabiliyor. Evin içinde 3 teker üzerinde gezinen; şaşkınlığını, yakınlığını ve kucağınıza gelme isteğini gösterebileceği bir çift minik kanada sahip olan robot CES 2020’de oldukça ilgi çekti.

Sevimli robotun kafasında kameralar ve sensörler içeren bir kutu yer alıyor. Bu sayede insanları ve evcil hayvanları tanıyabilen Lovot, aynı zamanda termal vizyon kullanarak insanları ve evcil hayvanları eşyalardan ayırt edebiliyor. Lovot’un dışındaki kumaş kaplama çıkartılıp yıkanabiliyor. Dokunmaya duyarlı olan robot, gıdıklandığında gülüyor ve daha sonra sarılıp uyumaya başlıyor.

Sahip olduğu kamera ve sensörler sayesinde kullanıcılar, Lovot’u aynı zamanda güvenlik ve bebek kamerası olarak da kullanabiliyor. Uzaktan bağlantı kurulabilen şirin robot, odanın fotoğrafını çekip kullanıcılarla paylaşabiliyor.

Kişiselleştirilebilen mekanik evcil hayvanın birçok rengi mevcut. İstenilen şekilde giydirilebilen ve fiziksel özellikleri seçilebilen robot için birçok kıyafet seçeneği mevcut.

Japonya’da satışa sunulan bu sevimli robotun şu an için diğer ülkelere satışı mevcut değil. Ayrıca Lovot, 2.776 dolarlık etiket fiyatıyla da almak isteyenleri düşündüreceğe benziyor.

Tuvalet kağıdı bittiğinde yardıma koşan robot geliştirildi