Twitter ve Meta’nın ardından Amazon’un da binlerce çalışanını işten çıkarmayı düşündüğü ortaya çıktı. Elde edilen bilgiler doğrultusunda şirket, bu haftadan itibaren 10 bin çalışanı ile yollarını ayıracak. Bu, Amazon’un şu ana kadarki en geniş çaplı işlem çıkarma hamlesi olacak.

Şirketler arasında artan rekabet, COVID-19 sonrası yaşanan problemler, ekonomik sorunlar ve daha birçok farklı faktör, dünyadaki birçok teknoloji devini derinden etkilemiş durumda. Bu kriz, şirketlerin en büyük işten çıkarmaları gerçekleştirmesiyle gözler önüne seriliyor. Örneğin yakın zamanda Elon Musk yönetimine geçen Twitter’da büyük çaplı bir işten çıkarma yaşanmıştı. Ardından Facebook ve Instagram gibi platformların çatı şirketi olarak bilinen Meta da geçtiğimiz günlerde 11 bin kişiyi işten çıkardığını duyurmuştu.

Son gelişmeyle toplu işten çıkarma furyasına bir şirket daha katıldı. ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon’un yüksek sayıda çalışanını kovmayı planladığı ortaya çıktı. Şirket, geçtiğimiz günlerde 1 trilyon dolar değer kaybeden ilk şirket olarak haberlerde yer almıştı.

Amazon, 10 Bin Çalışanını İşten Çıkarmayı Planlıyor

New York Times’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı bir habere göre Amazon, şirketteki 10.000 çalışanını işten çıkarmayı planlıyor. Ayrıca işten çıkarmaların bu hafta başlayacağı ve etkilenecek personelin insan kaynakları, perakende ve yapay zekâ destekli sanal asistan Alexa gibi ürünleri içerek cihazlar departmanında olacağı belirtiliyor. Tahminlere göre bu adım, yavaşlayan satışlar ve küresel ekonomideki problemlerden dolayı maliyet düşürme çabasının bir parçası olarak atılacak.

Şirket tarafından henüz bir açıklama yapılmamış olsa da bunun Amazon’un şu ana kadarki en büyük işten çıkarma hamlesi olacağı belirtildi. Geçen yılki oranlar doğrultusunda şirketin tam zamanlı ve yarı zamanlı dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyon 608 bin çalışanı bulunuyor. Bu da yeni işten çıkarmaların teknoloji devinin küresel iş gücünün %1’inden daha azına tekabül edeceğini gösteriyor. Anı zamanda sayının Amazon’un kurumsal çalışanlarının %3’üne denk geldiğini belirtelim.

Yakın Zamanda Ekonomik Sıkıntılar İle İlgili Açıklama Yapılmıştı

Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos, yakın zamanda ekonomik sıkıntılar hakkında açıklamalarda bulunmuştu. CNN’e ABD ekonomisi hakkında konuşan milyarder, “Olasılıklar, şu an da değilsek çok yakın bir zamanda resesyon içinde olacağımızı gösteriyor” ifadelerini kullanmış ve işletmelere risk almaktan kaçınma çağrısında bulunmuştu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz