Facebook Dağıtılması İçin Dava

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook çatısı altındaki platformların dağıtılması ve sosyal medya devinin bünyesindeki varlıkların bağımsız hale getirilmesi için dava açtı. Söz konusu dava dosyasının, federal mahkemeye gönderildiği ifade edildi. Mahkemenin ‘ABD Federal Ticaret Komisyonu’ lehine karar vermesi durumunda; Facebook’un, kendi çatısı altındaki Instagram ve WhatsApp gibi platformları satmaya zorlanacağı belirtildi.  

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook çatısı altındaki platformların dağıtılması için federal mahkemeye dava açtı. Dava dosyasında, sosyal medya devinin bünyesindeki varlıkların bağımsız işletmeler haline getirilmesi talep edildi. Mahkemenin ‘ABD Federal Ticaret Komisyonu’ lehine karar vermesi durumunda ise Facebook’un, kendi çatısı altındaki Instagram ve WhatsApp gibi platformları satmaya zorlanacağı belirtildi. Komisyon ayrıca, sosyal medya devinin rakip şirketleri satın alarak tekel haline geldiğine işaret etti. Bununla birlikte Facebook’un, satın alamayacağı rakipleri de kısıtlayıcı politikalar izleyerek etkisiz hale getirdiği ve haksız rekabette bulunduğunun da altı çizildi.  

Açılan dava sonrası; Facebook hisselerinde, ciddi bir düşüş meydana geldi. Şirketin hisse senedi fiyatı, gün kapanmadan yüzde 4 oranında düşüş yaşadı. Sosyal medya devi, konuya ilişkin açıklamasında ‘ABD Federal Ticaret Komisyonu’ tarafından açılan davayı gözden geçirdiklerine işaret etti. Daha sonra detaylı bir açıklama yapacaklarını belirten şirket ayrıca, yıllar önce Instagram ve WhatsApp’ın satın alınmasının ‘ABD Federal Ticaret Komisyonu’ tarafından onaylanmış olduğunun da altını çizdi.  

Facebook ve Instagram’ın satış anlaşması, ‘ABD Federal Ticaret Komisyonu’ tarafından onaylanmıştı 

Facebook ABD Federal Ticaret Komisyonu

Diğer yandan; Facebook, 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Facebook ile yapılan satış anlaşması, ‘ABD Federal Ticaret Komisyonu’ tarafından 5-0’lık bir oy birliği ile onaylanmıştı. WhatsApp’ın Facebook’a satışı ise 2014 yılında 22 milyar dolarlık bir anlaşma ile gerçekleşmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook, Kripto Para Projesi ‘Libra’nın Adını ‘Diem’ Olarak Değiştirdi 

Temsilci Atamayan Facebook, YouTube, Twitter gibi Platformlara 30’ar Milyon TL Ceza Kesildi

Facebook, Verileri İzinsiz Kullandığı Gerekçesiyle Güney Kore’de 6.1 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz