Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaTeknolojiMicrosoft, ‘Nuance Communications’ İsimli Yapay Zeka Şirketini 19.7 Milyar Dolara Satın Aldı 

Microsoft, ‘Nuance Communications’ İsimli Yapay Zeka Şirketini 19.7 Milyar Dolara Satın Aldı 

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, ‘Nuance Communications’ isimli yapay zeka şirketini 19.7 milyar dolara satın aldı. Söz konusu rakamın, Microsoft’un bugüne kadar bir satış anlaşması için gözden çıkardığı en yüksek ikinci tutar olduğu ifade edildi. Şirketin ayrıca, ‘Nuance’ çatısı altındaki teknolojiyi kendi sağlık çalışmaları için kullanacağı belirtildi.  

ABD merkezli teknoloji devi MicrosoftApple’ın ‘Siri’ sesli asistanının geliştirilmesinde de imzası bulunan ‘Nuance Communications’ isimli bir yapay zeka şirketini 19.7 milyar dolara satın aldı. Söz konusu rakamın, Microsoft’un bugüne kadar bir satış anlaşmasında verdiği en yüksek ikinci tutar olduğu kaydedildi. En yüksek rakam ise 26.2 milyar dolar ile LinkedIn için verilmişti. Konuya ilişkin ilk açıklama, şirketin resmi internet sitesi üzerinden yapıldı. Microsoft’un uzun bir süredir ‘Nuance Communications’ ile iletişim halinde olduğuna işaret eden şirket, ‘Nuance’ın sağlık alanında geliştirdiği teknolojilerle zirveye oynadığını dile getirdi.  

Diğer yandan; satış anlaşmasının, Microsoft’un sağlık sektörüne ilişkin bulut teknolojiler geliştirme sürecini hızlandıracağı belirtildi. Şirketin, alanda halihazırda “Microsoft Cloud for Healthcare” hizmetini geliştiriyor olduğu da biliniyordu. ABD merkezli teknoloji devi ayrıca; ‘Nuance’ çatısı altındaki teknolojiyle diğer sektörlerdeki şirketler için de etkileşimli sesli yanıt sistemleri kurulabileceği, sanal asistan hizmetleri verilebileceği ve biyometrik teknolojilerle ilgili girişimlerde bulunulabileceğine işaret etti. Tüm bu çalışmaların, Microsoft bünyesindeki ‘Azure’ ve ‘Teams’ gibi hizmetlerle entegre edilebileceğinin de altı çizildi.  

Yapay zeka ile tanınan ‘Nuance Communications’ın, 10 binden fazla müşterisi bulunuyor

Nuance Yapay Zeka

Diğer yandan; yapay zeka alanında çalışmalar yürüten ‘Nuance Communications’ın, dünya genelinde 10 binden fazla müşterisi bulunuyor. Şirket CEO’su Marj Benjamin’in, satış işleminin tamamlanmasının ardından da görevine devam edeceği ifade ediliyor. Benjamin’in ayrıca, Microsoft’un bulut ve yapay zeka sistemleri sorumlusu Scott Guthrie’ye bağlı çalışacağı ve yapılan çalışmalarla ilgili Guthrie’ye rapor vereceği dile getiriliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft, Windows 10 Görev Çubuğu ‘nda Sadeleşmeye Gidiyor

Microsoft, Discord ’u 10 Milyar Dolara Satın Almak İstiyor

Microsoft, Konami ve Sega’yı Bünyesine Eklemek İstiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR