Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaListeMirket Uygulaması Nedir? Mirket Nasıl Kullanılır?

Mirket Uygulaması Nedir? Mirket Nasıl Kullanılır?

Tekno Safari editörleri olarak bu yazımızda, yerli sosyal medya platformu olan Mirket uygulamasını inceledik ve adım adım anlattık. İşte; ‘Mirket uygulaması nedir’? ‘Mirket nasıl kullanılır’? ‘Mirket uygulamasında oylamalara katılma’. ‘Mirket uygulamasında anket nasıl oluşturulur’? ‘Mirket uygulamasının avantajları’. 

Geçtiğimiz yıl hayatımıza giren yerli sosyal medya uygulaması Mirket, klasik sosyal medya platformlarından çok daha farklı bir deneyim yaşatıyor. Gündemle veya ilgi alanlarınızla alâkalı olarak başkalarının yorum ve görüşlerini öğrenebilme, kendi düşüncelerinizi paylaşabilme imkânı sağlıyor. Peki, uygulamayı nasıl kullanacağız? İşte; ‘Mirket uygulaması nedir’? ‘Mirket nasıl kullanılır’? ‘Mirket uygulamasında oylamalara katılma’. ‘Mirket  uygulamasında anket nasıl oluşturulur’? ‘Mirket uygulamasının avantajları’ tüm detaylarıyla yazımızın devamında.  

Mirket Uygulaması Nedir? 

Mirket Nasıl Kullanılır?

Mirket, gündemdeki veya kendi gündeminizdeki konularla, merak ettiklerinizle ilgili anketler oluşturarak oylamalar yapabileceğiniz bir uygulamadır. Mirket uygulamasında oylamaya sunduğunuz konularla alakalı başkalarının fikir ve düşüncelerini öğrenebilir, çoğunluğun o konuya dair yönelimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Uygulamada belirlediğiniz ilgi alanlarınıza göre akışınızda çıkan anketlere de katılabilirsiniz. Böylece bir kullanıcı olarak siz de fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Peki; ‘Mirket uygulaması nedir’? Mirket nasıl kullanılır’? ‘Mirket uygulamasında oylamalara katılma’. ‘Mirket uygulamasında anket nasıl oluşturulur’? ‘Mirket uygulamasının avantajları’.  

Mirket Nasıl Kullanılır? 

Mirket Uygulamasında Anket Nasıl Oluşturulur?

Mirket uygulamasını kullanmaya başlamadan önce kaydolmanız gerekiyor. Uygulamada bir hesap oluşturmak için ilk olarak e-posta, kullanıcı adı bilgilerinizi giriyor ve bir şifre oluşturuyorsunuz. E-posta adresinize gelen doğrulama kodunu giriyorsunuz.  

Mirket Uygulaması Nedir?

Bu adımların ardından karşınıza gündem, finans, kültür, seyahat, spor arena, yaşam, eğlence, gastronomi ve bilim teknik gibi kategorilerde ilgi alanlarınızı belirlemeniz için seçenekler çıkıyor. Tercih ettiğiniz bir seçeneğin alt seçenekleri de bulunuyor.  

Mirket Uygulaması Nedir?

Örneğin; bilim teknik seçeneğine dokunuyoruz ve karşımıza teknoloji, bilim olmak üzere iki ayrı alt seçenek daha çıkıyor. İlgi alanımıza göre buradan ikisini veya birini seçiyoruz.  

Mirket Uygulaması Nedir?

İlgi alanlarınızı da belirlemenizin ardından son olarak profil bilgileriniz ekranınıza geliyor. Profil bilgilerinizi tam girebilirsiniz veya yalnızca zorunlu olan cinsiyet ve şehir bilgilerinizi girerek ‘kaydet’ ifadesine dokunabilirsiniz. 

Mirket Uygulaması Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz işlemlerle Mirket uygulamasında bir hesap oluşturduk. Uygulamaya giriş yapıyoruz ve üstte mirkler, etkinlikler, favoriler ifadelerini altta ise akış, arama, mirkler, yarışma ve profil ifadelerini görüyorsunuz. 

Mirket Uygulamasında Oylamalara Katılma 

Mirket Uygulaması Nedir?

Mirkler ifadesine dokunduğunuzda zaten akış sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Uygulamanın akışında ise bazı konularla ilgili oylamalar göreceksiniz. Bu oylamalara tercih ettiğiniz seçeneğin üzerine dokunarak katılıyorsunuz.  Kullanıcıların oylaması için sunulan konuların altında ise sırasıyla remirk, favori, yorum, istatistik ve paylaş ifadeleri yer alıyor.  Yıldız ifadesine dokunarak oylamaya katıldığınız konuyu favorileriniz arasına alabilirsiniz. Yorum ifadesine dokunduğunuzda ise anketle ilgili diğer kullanıcıların yaptığı yorumları okuyabilir, beğenebilir ve siz de bir yorum yazabilirsiniz.  

Mirket Uygulaması Nedir?

İstatistik ifadesine dokunduğunuzda fotoğrafta gördüğünüz gibi anketin istatistiğini bir tablo halinde görebilirsiniz. Yaşa, cinsiyete ve şehre göre filtreler yaparak istatistiği detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Paylaş ifadesiyle de anketi whatsapp, instagram, twitter, mail vb. uygulamalar aracılığıyla çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz.  

Mirket Uygulaması Nedir?

Üstte etkinlikler seçeneğine geldiğinizde bu kez bir etkinlik anketiyle karşılaşıyorsunuz. Etkinliklere altta yer alan, katılacağım, katılmayacağım, belki katılacağım gibi seçeneklere dokunarak etkinliğe katılıp katılmama durumunuzu bildiriyorsunuz. Mirket uygulamasının bu özelliği bize, Facebook üzerinden etkinlik düzenlendiği ve katılımcı durumuna göre bu etkinliklerin gerçekleştirildiği dönemi anımsatıyor. Favoriler seçeneğine geldiğinizde ise yukarıda bahsettiğimiz gibi yıldız ifadesine dokunarak favorilerinize aldığınız gönderilerin listelendiğinizi göreceksiniz.  

Mirket Uygulaması Nedir?

Uygulamada altta ‘arama’ seçeneğine dokunarak başlıklar üzerinden arama yapabiliyorsunuz.  

Mirket Uygulamasında Anket Nasıl Oluşturulur? 

Mirket Uygulaması Nedir?

Yazımızda buraya kadar başka kullanıcılar tarafından yapılan anketlerden, oylamalardan bahsederek bunlara nasıl katılacağınıza değindik. Siz de Mirket uygulamasında bir kullanıcı olarak anket oluşturabilir, belirlediğiniz bir konuyu oylamaya açabilirsiniz. Bunun için de altta göreceğiniz ’mirkle’ ifadesine geliyorsunuz. Karşınıza çıkan ekrandan sorunuzu yazıyor, kullanıcıların oylamasını istediğiniz seçenekleri giriyorsunuz. Daha sonra fotoğrafta okla gösterdiğimiz yerden soruya ve seçeneklere fotoğraflar giriyorsunuz. ‘Seçenek ekle’ yazısına dokunarak birden fazla seçenek ekleyebiliyorsunuz. Biz 60 ve daha fazla seçenek eklenebildiğini deneyimledik. ‘Seçenek kaldır’ ifadesine dokunduğunuzda da eklediğiniz seçeneği veya seçenekleri kaldırabiliyorsunuz. Sağ altta gördüğünüz ‘tarih seçiniz’ ifadesine dokunarak anketinizin biteceği tarihi ve saati ayarlıyorsunuz. Son olarak ‘mirki yayınla’ ifadesine dokunuyor ve anketinizi paylaşıyorsunuz.

Mirket Uygulaması Nedir?  

‘Yarışma’ seçeneğine geldiğinizde çeşitli bilgi yarışmalarını göreceksiniz. Süresi dolmayan yarışmalara katılabilirsiniz. 

Mirket Uygulaması Nedir?

‘Profil’ ifadesine geldiğinizde mirkler seçeneğinden yayınladığınız anketlerinizi, favorilerim seçeneğinden ise beğendiğiniz gönderileri görebilirsiniz. Bununla birlikte takip ettiğiniz kişileri ve takipçilerinize bakabilirsiniz. Profil alanında sağ üstte bir de ‘ayarlar’ ifadesi karşınıza çıkacak. 

Mirket Uygulaması Nedir?

Ayarlar ifadesine dokunduğunuzda profil bilgilerinizi, ilgi alanlarınızı düzenleyebilirsiniz. Gizlilik seçeneğiyle blokladığınız ve sessize aldığınız hesapları görebilirsiniz. Aynı zamanda uygulamadan çıkış yapabilirsiniz.  

Mirket Uygulaması Nedir?

Bir kullanıcıyı takip etmek için ise o kullanıcının profiline geliyor ve sağ üstte gördüğünüz ‘takip et’ ifadesine dokunuyorsunuz. Takibi bırakmak için de yine aynı alandan bu kez ‘takibi bırak’ ifadesine dokunuyorsunuz.  

Mirket Uygulamasının Avantajları 

Mirket uygulaması geniş bir kullanıcı kitlesini henüz yakalayamamış ve bu durumda yeni sayılabilecek bir uygulama olmasının da etkisi söz konusu. Dolayısıyla anketlere katılım oranları düşük olabiliyor. Tüm bunların dışında çok iyi düşünülmüş bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Peki, uygulamanın kullanım amacı ne olabilir? Yani neden bu uygulamayı indirelim ve herhangi bir anket oluşturalım diye soracak olursanız, öncelikle çeşitli tez çalışmaları için öğrencilere fayda sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Tez çalışmaları için WhatsApp ya da Twitter aracılığıyla çevrenizdekilerle tek tek paylaşmak zorunda kaldığınız anketleri böyle bir uygulama aracılığıyla tek bir noktadan birden fazla kişinin oylamasına sunabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medyaya ilgili olanlar, kişilerin fikrini merak edenler, gündeme dair genel görüşleri öğrenmek isteyenler de zaman zaman bu uygulama üzerinden anketler oluşturarak çoğunluğun yoklamasını yapabilirler. Alanında uzman kişilerin çeşitli konularla ilgili neler düşündüğünü de öğrenebiliyorsunuz.  

Mirket uygulamasını Play Store ve App Store üzerinden indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Yerli Girişimden Otonom Online Market Robotu: Speedy Market

Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Temsilci Atayacağını Açıklayan Twitter, Türkiye’de Resmen Şirket Kurdu 

Twitter, Android ve iOS Kullanıcıları İçin 4K Fotoğraf Desteğini Kullanıma Sundu 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR