mobil-aksesuar-pazari-10-milyar-tl-teknosafari

Pandemi ile birlikte evde geçirilen zamanın artması, telefon kullanımını da artırdı. Mobil aksesuar pazarı, geçen yıla göre %50 büyüyerek, 25 milyonluk satışa ulaştı. Bununla birlikte mobil aksesuar pazarı, 10 milyar TL barajını geçti.

Neredeyse 2 tam yıl boyunca insanlar, salgın ile yaşamaya alıştı. Tam her şey normale dönecek diye umut ederken Omicron varyantı, her şeyin sil baştan yaşanmasına yol açabilecek derecede risk taşıyor. Bununla birlikte bazı üniversiteler, uzaktan eğitime geçmeye başladı bile.

Pandemi ile birlikte insanlar, evde daha çok vakit geçirmeye başladı. Evde ise en çok zaman, akıllı telefonlar ile geçiriliyor. Akıllı telefonlarda geçirilen zaman ile birlikte de mobil aksesuar pazarı hiç olmadığı kadar hızlı şekilde büyümeye devam ediyor.

mobil-aksesuar-pazari-teknosafari

Gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün büyümeye devam eden mobil aksesuar pazarı, 2021 yılında Türkiye’de 25 milyon adet ve 10 milyar TL hacme ulaştı. Kullanıcılar, gaming kablolara, kablosuz şarjlara, Type-C bağlantı, hızlı şarj adaptörleri ve powerbank gibi araçlara olan ilgisini artırdı.

Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, konu hakkında “Bu durum pazarı bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 50 oranında büyüttü. Ekonomide yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen; tüketicinin ihtiyaçları ve eğilimlerinin yanı sıra teknolojik aletlerin artık hayatımızda vazgeçilmez bir noktaya gelmiş olması, pazarın 2022 yılında da büyümeye devam etmesine neden olacak” şeklinde konuştu.

Mehmet Uçurum tarafından paylaşılan bilgilere bakıldığında, Türkiye’de kullanıcılar, telefon başına ortalama 5 aksesuar alıyor. Bu aksesuarlar, kablo, adaptör, kılıf, kırılmaz cam ve kulaklık oluyor. Çeşit olarak artmasa da seçenekler çoğaldıkça tercih edilen ürün sayısı artıyor.

Ayrıca bu yılın en çok tercih edilen ürünlerine bakıldığında, başta Apple olmak üzere pek çok akıllı cihaz ile uyumlu, MagSafe destekli şarjlar oluyor. Bu tür şarj cihazlarının 2022’de daha da popüler olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal medya ve uygulama gelirleri yasası için kılavuz yayınladı

Kripto para fenomenleri meclise davet edildi

Samsung Tri-Fold sızdırıldı: 3 ekranlı katlanabilir telefon

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz