NASA SpaceX İş Birliği

NASA ve SpaceX, evrenin doğuşu ile ilgili gizemleri gün yüzüne çıkarmak için iş birliği yapacaklarını açıkladı. Elon Musk liderliğindeki SpaceX’in, ‘SPHEREx’ adı verilen görev kapsamında NASA’ya yardımcı olacağı ifade edildi.  

NASA ve SpaceX, evrenin doğuşu ve kökenleriyle ilgili gizemleri gün yüzüne çıkarmak için iş birliği yapacaklarını duyurdu. Elon Musk liderliğindeki SpaceX’in, ‘SPHEREx’ adı verilen görev kapsamında NASA’ya yardımcı olacağı ifade edildi. Görevin, evrenin kökenleri ve yaratılışının daha iyi anlaşılmasını mümkün kılacağı belirtildi. SpaceX’in ayrıca; NASA’nın ‘Spectro-Photometer for the History of Universe’, ‘Epoch of Reionization’ ve ‘Ices Explorer’ görevleri için dünyaca ünlü uzay ajansına fırlatma hizmeti sağlayacağı dile getirildi.  

Diğer yandan; ‘SPHEREx’in, gökyüzünü kızılötesi ışık altında keşfetmeyi amaçlayan ve 2 yıl sürecek olan 98.8 milyon dolarlık bir görev olduğu da biliniyordu. Kızılötesi ışınların, gökyüzünde insan gözüyle görülemeyen ve evrenin doğuşuyla ilgili bilgileri ortaya çıkarabilecek yanıtlar sunması bekleniyordu. Görev kapsamında ayrıca, yıldızların etrafındaki disklerde su ve organik moleküller aranacağı ifade edilmişti. Bununla birlikte; 300 milyondan fazla galaksinin yanı sıra, ‘Samanyolu’ galaksisindeki 100 milyondan fazla yıldız hakkında veri toplanacağı belirtildi. ‘SPHEREx’ görevinin, ‘Falcon 9’ roketiyle 2024 yılının Haziran ayında başlatılacağının da altı çizildi.  

NASA, ‘Artemis Geçidi’ üzerinde çalışmak için ‘ESA’ ile de ortaklık kurduğunu açıklamıştı 

NASA ESA Ortaklık

NASA, 2020 yılının Kasım ayında da uzay teknolojilerini olgunlaştırmak için 17 ABD’li şirket ile toplamda 20 ortaklık anlaşması yaptığını duyurmuştu. Bu şirketler arasında; ‘Blue Origin’, ‘Phase Four’, ‘Rocket Lab USA’ ve ‘Sensuron’ da bulunuyordu. Ortaklıklar, NASA’nın ‘Artemis’ görevi için 3 boyutlu yazdırılan bir sistem oluşturulmasını da kapsıyordu. Benzer şekilde; Ekim ayında da NASA, ‘Artemis Geçidi (Artemis Gateway)’ üzerinde çalışmak için ‘ESA (Avrupa Uzay Ajansı)’ ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, İlk Paylaşımlı Görevinde Uzaya Rekor Sayıda Uydu Taşıyacak 

TURKSAT 5A Uydusu, SpaceX Roketiyle Uzaya Fırlatıldı!

NASA İçin Geliştirilen ‘Orion’ Uzay Aracı, Ay’a Seyahate Hazır Hale Getirildi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz