İTÜ Robot Olimpiyatları

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON)’nün bu sene 14.sünü düzenleyeceği İTÜ Robot Olimpiyatları ‘nda Türkiye’nin dört bir yanında geliştirilen robotlar yarışacak. 

İTÜ Robot Olimpiyatları 16-17-18 Nisan 2020 tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Türkiye’nin en köklü robot olimpiyatı olarak adlandırılan İTÜ Robot Olimpiyatları (İTÜRO)’nın bu sene on dördüncüsü düzenlenecek. İTÜRO, özellikle robotik alanında çalışmalarını sürdüren öğrencileri, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini bir araya getirerek söz konusu robotik çalışma alanında meydana gelen teknolojik gelişmeleri tanıtmayı amaçlıyor. Yine aynı alanda yapılan çalışmaları duyurmayı hedefleyen, bu alanda çalışmalarını sürdüren öğrencilere destek vermeyi amaçlayan bir etkinlik. 

Dünyanın her yerinden katılım sağlamayı amaçlayan organizasyonda yerli ve yabancı akademisyenler, sanayi katılımcıları, deneyimli öğrenciler robotik ve kontrol bilimi gibi alanlarda seminerler, paneller ve sergiler düzenleyecek. 

İTÜ Robot Olimpiyatları’nda aynı zamanda yarışmalar düzenlenecek. 10 kategoriden oluşan yarışmalar düzenlenen 13 yıl boyunca 10.000 katılımcı sayısına ulaştı. 

Düzenlenmeye başlandığı 2007 yılından bu yana İTÜRO’da aynı zamanda gençlerin robotiğe olan ilgisini kaybetmemesi adına yarışmalar da düzenleniyor.  Söz konusu yarışmalarda derece sahipleri de ödüllendiriliyor. OTOKON tarafından tasarlanan kategorilerde farklı zorluk derecelerinde olması sebebiyle robotiğin her aşamasında bireye hitap ederek üretkenliği ön plana çıkaran bu yarışmaların robotiğin gelişmesi adına büyük yarar sağladığı düşünülüyor. 

İki kategoriye toplam 34.000 TL ödül verilecek

İTÜ Robot Olimpiyatları 2020 Otonom İHA’ ların yarıştığı Drone Kategorisi’nde ve iki farklı robotun haberleşmesine dayalı Senaryo: Lojistik Kategorisi’nde 1.lere 10.000, ikincilere 5.000, üçüncülere ise 2.000 TL nakit ödül verecek.

Dr. Oktay Arslan otonom sistemler hakkında bilgilerini paylaşacak

A.B.D. uzay araştırma merkezi Nasa Jet İtki Laboratuvarı’nda ve Elon Musk’ın kurduğu elektrikli araba şirketi Tesla’da çalışma geçmişi olan, Georgia Tech gibi prestijli üniversitelerde araştırmacı olarak görev yapmış İTÜ mezunu Dr. Oktay Arslan İTÜRO 2020’de otonom sistemler hakkında sunum yapacak.

Serbest Kategori ‘de Yenilik

İTÜ Robot Olimpiyatları 2020 ekibi yurt içi ve yurt dışından projelerin kıyasıya yarıştığı Serbest Kategori ‘ye bir yenilik getirdi. Instagram (@ituroorg) ve Twitter (@ituroorg) adreslerinden yapılan duyuruya göre 2019 yılında İTÜ Çekirdek ‘in dereceye giren projeleri önemli aşamalardan muaf tuttuğu Serbest Kategori ‘de 2020 yılında üniversite öğrencilerinin bitirme projeleri de yer alabilecek. Bu sene artması beklenen serbest kategori ödüllerinde, üniversite öğrencilerinin önü açık bitirme projelerinin büyük fayda görebileceği belirtiliyor.

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından bu sene on dördüncüsü düzenlenecek olan İTÜ robot Olimpiyatları, 16-17-18 Nisan 2020’de Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

1 YILDIR MAĞARADA YAŞAYAN ADAM (RÖPORTAJ ADAM ÖZEL HABER) – DigiToll #4

Dokunuşları hissedebilen bir robot geliştirildi