netflix-uzamsal-ses-ios-teknosafari

Netflix, yeni yayınlanan güncellemesi ile Apple cihazlara uzamsal ses desteği getiriyor. Apple’ın AirPods Pro ve AirPods Max kullanıcılarına sunduğu özellik, artık Netflix ile kullanılabilecek.

Apple kullanıcılarının bir süredir duyduğu Uzamsal Ses (Spatial Audio) teknolojisi, artık Netflix tarafından da destekleniyor. Netflix, yeni yayınlanan güncelleme ile uzamsal ses teknolojisini desteklediğini duyurdu.

Uzamsal ses teknolojisi, yönlü ses filtreleri kullanıyor. Bu sayede kullanıcılar, sesi sadece sağ sol olarak değil, arka, ön, sağ arka, sol ön gibi detaylı bir şekilde ayırabiliyor. Bu teknoloji, iPhone ve AirPods modellerinde bulunan jiroskop ve ivmeölçer yardımı ile kullanılabiliyor.

Sürükleyici bir ses deneyimi için Apple tarafından geliştirilen uzamsal ses teknolojisi, kullanıcı hareket ettiğinde de sesin yönünü değiştiriyor. Teknoloji, Apple tarafından gizli gizli kullanıcılara sunuldu. Ardından ilk olarak Reddit üzerinde fark edildi. Şimdilik AirPods Pro ve AirPods Max kullanıcıları için özel bir teknoloji olmak ile sınırlı.

netflix-airpods-uzamsal-ses-teknosafari-min

Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre uygulama, iOS 14 kullanan iPhone ve iPad cihazlarda uzamsal ses desteğini sunmaya başladı. Ancak güncelleme, henüz tüm cihazlar için yayınlanmış değil. Belirtilenlere göre kısa süre içerisinde tüm cihazlar güncellemeyi alacak.

Uzamsal ses teknolojisi, yalnızca sıradan 5+1, 7+1 ses teknolojileri gibi hareket etmiyor. Bunun yanında kullanıcının baş hareketlerini analiz ederek, sesi bu harekete göre yeniden düzenliyor. Bu sayede kullanıcılar, aktif olarak sesin kaynağını ve yönünü anlayabiliyor ve sanal gerçeklik gibi his veriyor.

İlginizi Çekebilir:

Netflix Türkiye Eylül 2021 Takvimi – Netflix Eylül Filmleri

Netflix Türkiye’de İzleyebileceğiniz Yeşilçam Filmleri

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz