Netflix CEO’su Ted Sarandos, son zamanlarda platformun canlı spor yayınları yapmaya başlayacağını söyleyen iddialara yanıt verdi. CEO, şimdilik böyle bir planlarının olmadığını aktarırken geçen ay çıkan reklamlı abonelik sistemi hakkında da önemli açıklamalar yaptı.

Rekor sayıda abone kaybetmesinden dolayı hareketli bir dönemi geride bırakan Netflix, son zamanlarda birbirinden farklı yeniliklerle karşımıza çıkıyordu. Örneğin platform, geçtiğimiz aylarda reklamlı abonelik sistemini bazı ülkelerde kullanıcılara sunmuştu. Geçtiğimiz haftalarda çıkan iddialar ise Netflix’in canlı spor yayınları yapmak için bazı liglerin haklarını satın almayı planladığını gösterip kullanıcıları heyecanlandırmıştı.

Platformun kendisinden canlı spor yayını yapmak hakkında herhangi bir resmi açıklama gelmemişti. Şimdi ise oldukça merak edilen bu konu hakkında açıklama, direkt olarak Netflix’in patronundan geldi. Şirket CEO’su Ted Sarandos, platformun canlı spor yayını yapacağını gösteren iddiaları reddederek şimdilik böyle bir planlarının olmadığını açıkladı.

Canlı Spor Yayınları Kârlı Bir Yol Olarak Görünmüyor

Variety’nin aktardığına göre Sarandos, dün New York’ta düzenlenen bir konferansta büyük spor müsabakalarını kiralamayı kârlı bir yol olarak görmediklerini belirtti. 58 yaşındaki yönetici, Spor karşıtı değiliz, sadece kâr yanlısıyız” ifadelerini kullanarak Netflix’in şu an geniş bir izleyici kitlesine sahip olduğunu belirtti.

Amazon ve Apple gibi teknoloji şirketleri, dijital platformları için spor yayınlarının hakları konusunda agresif bir davranış sergiliyordu. Bu yüzden birtakım sorunlar yaşayan Netflix’in de benzer bir hamle yapabileceği söylentileri çıkmıştı. Platform, 2022 yılının ilk yarısında 1,7 milyon abone kaybetmiş; fakat yılın üçüncü çeyreğinde 2,4 milyon net abone kazanmayı başarmıştı. Eylül sonundan itibaren de platformun 223,1 milyon kullanıcı ile alanında liderliğini sürdürdüğü aktarılmıştı.

Birden Fazla Reklamlı Abonelik Sistemi Sunulabilir

Geçtiğimiz ay 12 ülkede 6,99 dolarlık ücret ile kullanıma sunulan reklamlı abonelik sistemi hakkında da açıklamalar yapıldı. Netflix’in dördüncü çeyrekte bu sistemin maddi olarak pek yarar sağlamasını beklemediği; ancak uzun vadede oldukça iyimser olduğu da aktarıldı. Netflix’in diğer CEO’su Reed Hastings de geçen hafta yaptığı açıklamada bunun daha ucuz fiyat sunması nedeniyle iyi bir taktik olduğunu belirterek “Keşke reklamlı aboneliği birkaç yıl önce çıkarsaydık” ifadelerini kullanmıştı.

Sarandos da reklamlı sistemin, fiyat konusunda dikkatli olanlar ve reklam izlemeye açık olanlara kendilerini açtığını söyledi. Aynı zamanda reklamlı aboneliğe dahil olmayan içeriklerin yaklaşık %10’unu temsil ettiğini ve haklar için yeniden görüşmeler sürdüreceklerini belirtti.

CEO, CNBC’nin bildirdiğine göre son olarak birden fazla reklamlı abonelik sistemi gelebileceğinin de sinyallerini verdi. Henüz bir kesinliğin bulunmadığını belirten Sarandos, bununla ilgili şunları söyledi: “Bugün birden fazla planımız var, bu nedenle de muhtemelen gelecekte de birden fazla reklamlı planımız olacak. Ancak bu konuda henüz konuşulacak bir şey yok. Bu hizmetimizin yavaş ve kademeli olarak gelişeceğini düşünüyorum.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz