Netflix’in popüler Türk dizisi Atiye, intihal gerekçesiyle mahkemelik oldu. İddialara göre uyarlama değil, kopyalama!

Netflix, tüm dünya gibi Türkiye’de de en popüler dijital yayın platformları arasında yer alıyor. Özel yapımlarıyla dikkatleri üzerine çeken Netflix, son dönemlerde yerli yapımlara yöneliyor. Netflix’in en dikkat çeken yerli yapımlarından biri de Atiye oluyor.

3 sezon ve 24 bölümden oluşan Atiye dizisi, Göbeklitepe’nin mistik yanı üzerine kurulu bir öyküyü Atiye karakteri üzerinden anlatıyor. Kurgusuyla büyüleyen dizi, izleyenler tarafından bir hayli beğeniliyor. Ancak bu popüler dizi, şu sıralarda intihal içerdiği gerekçesiyle açılan bir davayla boğuşuyor.

Uyarlama Olarak Sunulmuştu, Kopyalama Olduğu İddia Edildi!

İlk sezonu 2019 yılında yayınlanan Atiye, izleyicilerden tam not aldı. Yapımcılığını Alex Sutherland’ın üstlendiği Atiye dizisinin yazar Şengül Boybaş’ın ‘Dünyanın Uyanışı’ adlı eserinden uyarlandığı söylenmişti. Ancak yazar Ece Özbaş, kafaları karıştıran bir iddia ile gündeme geldi. İddialara göre dizi, Ece Özbaş’ın 2017 yılında yazdığı ‘Sihrin Kovulmuş Melekleri‘ adlı kitabından kopyalandı.

Yazar Ece Özbaş, konu ile ilgili açıklamasında “Düşünün çocuğunuz var, annesi olduğunu biliyorsunuz fakat o çocuk sizi bilmiyor. Haykırıyorsunuz, kimse dinlemiyor. ‘O benim’ diyorsunuz, umursayan yok. Gerçekten acı bir durum.” ifadelerine yer verdi. Yazarın yanı sıra Avukatı da açıklama yaptı ve bu açıklamada “Kitabı defalarca okuduk, dizinin her bölümünü defalarca izledik ve notlar çıkardık. Yaklaşık yirmi keskin benzeşme ve esinlenmenin ötesinde bir intihal yakaladık.” ifadeleri yer aldı.

Tolga Hasan Özalp, dava süreciyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Bu açıklamada “Önce yayıncı kuruluşu bulduk. RTÜK’e, kurumsal adını öğrenmek maksadıyla yazılar yazdık, sonra yapımcıyı bulduk, kanuni haklarımın himayesi babında önce uzlaşma yollarını aradık, ama öyle tepeden baktılar ki… Birkaç ay geçmesine rağmen en sonunda aldığımız cevap ‘Hayır, sizinle anlaşamayız’ oldu.” ifadelerine yer verdi. Konuyla ilgili dizinin yapımcısından ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz