Son yapılan akıllı telefon pazarı araştırmasına göre iPhone, ilk kez Android telefonları geride bırakmayı başardı. İşte detaylar!

Akıllı telefonlar, günlük yaşantımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Neredeyse her işimizi telefon üzerinden kontrol etmek bizlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Akıllı telefonların hayatımızdaki yeri büyüdükçe, insan ihtiyaçları doğrultusunda yenilikler de artıyor. Bu da birçok seçeneğin piyasaya sürülmesi anlamına geliyor.

Pazarda teknoloji devlerinin rekabeti sürerken, en büyük savaş iPhone ve Android telefonlar arasında gerçekleşiyor. Piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren adından sıkça söz ettiren Android, dünya liderliğinde yerini koruyor. Ancak yapılan son araştırmalara göre ABD’de iPhone, Android’i geride bırakmış gibi görünüyor.

iPhone Hep Android’in Gerisinde Kalmıştı

Analitik firması Counterpoint Research’ın araştırmasına göre, iPhone haziran ayında ABD’de yüzde 50’lik pazar payı ile Android’i geride bıraktı. Böylece Apple, iPhone’u piyasaya sürdüğü andan beri ilk defa ABD telefon pazarındaki en yüksek payı elde etmeyi başardı.

iPhone, piyasaya sürüldüğü tarihten beri hiçbir zaman %50’ye yakın bir pazar payı elde edememişti. iPhone’un piyasaya sürüldüğü sıralarda pazara Nokia, Motorola, BlackBerry gibi şirketler hakimdi. Yine o zamanlarda piyasaya çıkan Android ise kullanıcıların ihtiyaçlarına verdiği hızlı cevaplarla tüm işletim sistemlerini geride bıraktı. Böylece piyasada Android hakimiyeti başladı.

iPhone, Yüzde 50’lik Pazar Payı ile ABD Pazarında Android’i Geride Bıraktı!

Piyasaya sürüldüğünden beri hakimiyet sağlamayı başaran Android, ilk defa bu yıl, ABD pazarında iPhone’un gerisinde kaldı. Dünya genelinde %70’lik pazar payını hala korumayı başaran Android’in ABD pazarında iPhone’a yenilmesi, Google tarafından bir tehdit olarak görülmedi. Şirketin açıklamasına göre, ABD’de her zaman iPhone Android’den daha öndeydi.

Counterpoint’in araştırma direktörü Jeff Fieldhack, konu ile ilgili bir açıklamasında şunları söyledi: “Bu, dünyanın diğer zengin ülkelerinde de görüldüğünü görebildiğimiz büyük bir dönüm noktası.” Ayrıca iPhone, segmentteki tüm satışların yüzde 57’sini temsil etti. Bir rapora göre ise iPhone, Apple’ı 2,5 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketi yaptı. Kısa süre önce CEO Tim Cook, Apple’ın haziran çeyreği rekoru kırdığını ve iOS için Android’den ayrılan tüketiciler olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz