Elon Musk gibi biyografisine ‘#bitcoin’ yazan Twitter ‘ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, 2006 yılında attığı ilk tweet ’ini açık artırmaya çıkarmıştı. Dorsey tweet’ini dijital bir ürün olan NFT olarak satmaya çalışıyor. Yapılan son teklif ise 2,5 milyon dolar!

Kripto paralar son dönemlerde hayatımıza ve gündemimize iyice entegre olmuş durumda. Dijital paralarla birlikte artık iyiden iyiye derinliklerine indiğimiz bu dünyada son günlerde NFT (Non-fungible token) yani ‘değiştirilemez token’ı sık sık duymaya başladık. Bu bağlamda geçen günlerde Pablo Rodrigues-Fraile isimli bir sanatçı 10 saniyelik bir videosunu 6,6 milyon dolar karşılığında NFT olarak sattı. Şimdi ise Twitter CEO’su ve kurucusu Jack Dorsey de attığı ilk tweet’i açık artırmayla satacağını açıkladı. 

Jack Dorsey 15 sene önce attığı ilk tweet’ini, tweet’lerin satıldığı bir platform olan Valuables BY Cent üzerinden satışa çıkardı. Dorsey’in tweet’ini satın almak için tıklandığında Dorsey’in NFT haline getirdiği tweet’in sayfasına ulaşılıyor. 

Jack Dorsey ‘in satışa çıkardığı tweet:

Jack Dorsey’in 2006 yılında atmış olduğu ilk tweet’i için verilen son teklif ise 2,5 milyon dolar oldu. Peki ama herkesin ücretsiz bir şekilde erişim sağlayabildiği bu tweet’i değerli kılan şey ne sorusunun cevabı ise: NFT. 

Dijital bir satın alma olarak anılan NFT yani ‘değiştirilemez token’i; Jack Dorsey’in tweeti’ni satmak için kullandığı bir platform olan Valuables “Satın aldığınız şey, yaratıcı tarafından imzalandığı ve doğrulandığı için benzersiz olan bir dijital tweet sertifikasıdır” olarak adlandırıyor. Yani tweet satın alındığında kimsenin eline somut bir şey geçmeyecek. Hatta platformdaki  tweet’lerin sahipleri tarafından satışa çıkarılmış olmasını gerektiren bir zorunluluk da bulunmuyor. 

NFT yani değiştirilemez token ne demek?

NFT’ler, benzersiz dijital öğelerin sahipliğini satın almanıza ve satmanıza ve blok zincirini kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmenize olanak tanır. NFT, “değiştirilemez jeton” anlamına gelir ve teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içerebilir. Bir NFT, gerçek hayattaki bir tablo gibi türünün tek örneği veya ticaret kartları gibi birçok kopyasının bir kopyası olabilir, ancak blok zinciri, dosyanın kimin elinde olduğunu takip eder ve bu bilgi değiştirilemez. 

İlginizi Çekebilir:

Twitter Clubhouse Benzeri Spaces Özelliğini Android Ekosisteminde Test Etmeye Başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması! 

Küresel İnternet Kullanımı, Perseverance, Tesla Bitcoin Geliri | Haftalık Teknoloji Programı #7:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz