Boston Dynamics’in robot köpeği Digidog, New York Polis Departmanı’nın düzenlediği silahlı bir operasyonda ekibe yardımcı oldu. Robotlarını yakından tanıdığımız Boston Dynamics ’in Digidog robotu, verilen görevi başarıyla tamamladı. 

Boston Dynamics ’in Digidog köpek robotu New York Polis Depertmanı’na düzenlenen tehlikeli bir operasyonda yardımcı oldu. Tehlikeli durumlarda kullanılması planlanan ve memurları güvende tutabileceği söylenen Digidog şu an test aşamasında. Ancak kolluk kuvvetleri aldıkları bir ihbar sebebiyle denedikleri 70 kiloluk robot köpek Digidog’u operasyonda kullanmaya karar verdi. 

Bir apartman dairesinde rehin tutulan kişiler olduğu ihbarından sonra harekete geçen kolluk kuvvetleri, binanın içinin boş ve karanlık olmasından dolayı Digidog’u kullandı. Digidog’un çevresinde bulunan kamera ve ışıklar yardımıyla karanlık ortamları görebildiği için operasyonda ön saflarda yer aldığı aktarıldı. İçeride silahlı bir saldırganın olduğu tahmin edilen binayı memurlardan önce girip kolaçan eden ve riskli durumlarda ekibe haber veren robot köpek verilen görevi başarıyla tamamladı. 

Robotların silahlandırılması tehlikeli mi?

Daha önce de yine Boston Dynamics’in, sosyal medya platformlarında dans eden ve tır çeken robot köpeği Spot’u hatırlarsınız. Ünlü dans videolarından tanıdığımız Robot köpek Spot’da daha önce Digidog gibi bazı operasyonlara katılarak kolluk kuvvetlerine yardımcı olmuştu. 2019 yılında emniyet güçleri tarafından kullanılan ve yeteneklerinden oldukça memnun kalınan robot köpek Spot gündeme bu başarısının yanı sıra bazı sorunları da taşımıştı. 

Üzerinde bulunan kameralar ve ışıklar yardımıyla zorlu koşulları ve engelleri tek başına aşabilen robot köpeğin silahlandırılması istenmiyor. Donanımsal ve yazılımsal olarak verilen tüm görevleri tamamlayabilen robot köpek Spot katıldığı operasyonda ekiplere ciddi imkanlar tanıyor. 74.500 dolara satın alınabilen robot köpek Spot’un kullanımının tehlikeli olabileceği gerekçesiyle ise bazı kurallar getirilmiş durumda. Bu bağlamda silahlandırılması yasak olan robot köpekler şimdilik kolluk kuvvetlerine eşlik ediyor. Bakalım ilerleyen dönemlerde neler olacak, bekleyip göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

‘Boston Dynamics’ Robotları, Dans Ederken Görüntülendi! 

Boston Dynamics: Korkmaya gerek yok, robotlar bilim kurgu filmlerindeki gibi silahlandırılmayacak

Sohbet Robotları, 3D Yazıcılar, Genom Bilimi | Haftalık Teknoloji Programı #6:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz