Mayıs 2019’da OnePlus 7 Pro 5G modeli tanıtılmıştı. 5G destekleyen modellerin arasında yerini alan bu model ile şirket daha fazla 5G destekli telefonu satışa sunmaya hazırlanıyor. Bunların arasında OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro‘da yerini alacak gibi görünüyor.

OnePlus, 5G konusuna oldukça önem veriyor. Amerika’da Verizon üzerinden satılması planlanan telefon 5G destekli telefonlar arasında yerini alacak. OnePlus 8 Pro 5G, hem OnePlus’a ait ikinci 5G destekli akıllı telefon hem de Amerikalı telekom şirketi Verizon için de bir ilk olacak. Verizon bu telefon ile birlikte ilk kez 5G desteği vermeye başlayacak.

OnePlus için 2020 yılı ajandası oldukça yoğun. Bu hafta içerisinde özel bir etklinlik düzenlemesi ve burada 120 Hz yenileme hızına sahip ekran teknolojisini de kullanıcılara tanıtması büyük olasılık taşıyor. OnePlus 8 bu ekranı taşıyan ilk model olabilir. 120 Hz yenileme hızına sahip olacak bu model 2K çözünürlükte ekran ve 12 GB RAM ile gelecek. 2020 yılının Nisan ayında tanıtılması beklenen modeller ise OnePlus 8, OnePlus 8 Pro ve OnePlus 8 Lite.

OnePlus 8, selefi OnePlus 7’den biraz farklı görünüyor, kendisi de daha önce tanıtılan OnePlus 6T’den biraz farklı görünüyordu. Arka kameraları dikey olarak ortalanmış ve üçüncü bir lens eklenmiş. Ön tarafındaki su damlacığı çentiği yerine sol üst köşede ufak bir selfie kamerası bulunuyor. Düğme düzeninde de pek değişiklik olmayan bu modelde solda ses açma-kısma ve sağda güç düğmesi yer alıyor. USB-C bulunan modelde 3.5 mm kulaklık girişi yok.

OnePlus 8 Pro’nun arka tarafı OnePlus 7T Pro modelinden pek farklı değil. Kamera düzeni hemen hemen aynı olan bu modelin ön tarafında ise bir takım değişiklikler var. OnePlus 7 Pro ve OnePlus 7T Pro’da bulunan çentikler artık yerini sol üstte nokta şeklinde bulunan selfie kamerası yerini alıyor. OnePlus 8 Pro markanın ilk IP türü güvenlik sertifikalarına sahip olan modeli olabilir. Hali hazırda OnePlus 7 Pro veya OnePlus 7T Pro sahibi olanların ise kullandıkları akıllı telefonu bir üst modeli ile değiştirmek için resmi lansmanda açıklanacak özellikleri göz önünde bulundurmasında fayda var.

OnePlus 8 Lite diğer OnePlus modellerinden oldukça farklı bir tasarıma sahip. Arka tarafında yer alan kamera dizilimi sol üst köşeye konumlandırılmış ve ön kısmında bir çentik yer alıyor. Görselleri resmi olarak açıklanmadığı için sızıntı olarak ihtimal dahilinde değerlendiriliyoruz. Bu model OnePlus 8 Lite olarak adlandırılıyor ve diğerlerine göre fiyat açısından oldukça ucuz satışa çıkacak gibi görünüyor. Ancak bu modellerde 3.5 mm kulaklık girişi olmadığı da sızıntılar arasında.

Şirketin olağan modellerin isimlerini değiştirmeyeceğini ve aynı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro haricinde Lite adını verdiği modelin fiyat açısından diğerlerine göre daha ucuz olması beklenebilir. 5G desteği olacağını bildiğimiz OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro’nun aksine OnePlus Lite 4G ile gelebilir. CES 2020 süresince OnePlus Concept One adında arka kamerası gizlenebilen bir model tanıtmıştı. Android 10 işletim sistemi ile birlikte gelecek olan modeller OxygenOS 10 arayüzü ile performans açısından da rekabetçi cihazlardan biri olacak.