Kamera Modülü Çıkarılabilen Telefon

Engadget’ın haberine göre; Çin merkezli teknoloji devi Oppo, arka kamera modülü çıkarılabilen bir akıllı telefon modeli üzerinde çalışıyor. Çıkarılabilen arka kamera modülü sayesinde; kullanıcıların, yalnızca kamera modülünü çıkararak telefona bakmak zorunda kalmadan selfie’ler çekebileceği ve ön kameranın olmaması nedeniyle, ekran-gövde oranının artırılabileceği ifade ediliyor.  

Akıllı telefon üreticileri, bugüne kadar birçok kez ön kamerayı gizleyerek ekran-gövde oranını artırmaya yönelik tasarımlar geliştirdi. Ekran altı ön kamera, ‘pop-up (motorize)’ ön kamera ve öne dönebilen arka kamera kurulumu, bu denemelerden yalnızca birkaçıydı. Oppo ise bu sorunu çözmeye yönelik yeni bir tasarım girişiminde bulundu. Engadget’ın haberine göre; Çin merkezli teknoloji devi, arka kamera modülü çıkarılabilen bir akıllı telefon modeli için patent aldı. Söz konusu tasarım ile kullanıcıların, arka kamera modülünü telefondan ayırarak nesnelerine yöneltebilecekleri ve o şekilde çekim yapabilecekleri ifade edildi.  

Ayrıca; çıkarılabilen arka kamera modülü sayesinde kullanıcıların, telefona bakmak zorunda kalmadan selfie’ler çekebileceği ve ön kameraya yer verme zorunluluğu olmaması nedeniyle, ekran-gövde oranının artırılabileceği belirtildi. Patent başvuru dosyasından ortaya çıkan tasarım görsellerinde, kamera modülü bünyesinde; iki adet kamera lensi ve USB Type-C, NFC (Yakın Alan İletişimi), Wi-Fi ve Bluetooth bağlantı seçenekleri olduğu görüldü. Bununla birlikte; yine kamera modülünde yer alan bir lityum-iyon pilin, telefondan uzak fotoğraf çekimlerinde arka kamera kurulumunun gücünü koruduğu dile getirildi.  

Kamera Modülü Çıkarılabilen Telefon

Diğer yandan; söz konusu tasarım sayesinde kullanıcıların, akıllı telefonlarını tamamen değiştirmek zorunda kalmadan daha iyi bir kamera modülü satın alarak cihazlarının kamera kurulumunu iyileştirebileceği tahmin edildi. 

Oppo tarafından geliştirilen çıkarılabilen kamera tasarımı, henüz patent aşamasında!

Oppo Çıkarılabilen Kamera

Aktarılan diğer detaylara göre; Oppo tarafından geliştirilen çıkarılabilen kamera tasarımı, patent aşamasında olma niteliği taşıyor. Dolayısıyla şirketin, bu tip bir tasarımı kesin olarak son tüketici beğenisine sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor. Çin merkezli teknoloji devinin, sık sık bu tip yenilikçi tasarımlar üzerinde çalıştığı ifade ediliyor. Fakat analistler, bu tasarımların her zaman üretim aşamasına geçmediğinin de altını çiziyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Oppo Reno5 Pro’nun Yeni Özellikleri Ortaya Çıktı

Hafif ve Zarif, Peki Ya Performansı? Oppo A73 İnceleme 

Oppo, Tüketicileri 2021 Yılında ‘Find X3’ ile Kullanıma Sunulacak Olan ‘Mutlak Renk Yönetim Sistemi’ ile Tanıştırdı  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz