Tesla Model 2 direksiyon ve pedal ile gelmeyecek. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Çin’de üreteceği ve şimdilik ‘Model 2’ olarak anılan otomobilin ayrıca 25 bin dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunulacağı söyleniyor. 

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, otomotiv endüstrisinde devrim olacak bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Fransızların ekonomi yayını Capital’de yer alan habere göre, Tesla’nın Model 2 adlı modelinde direksiyon ve pedal olmayabilir. Geçen yıl, Tesla Battery Day sırasında, 25 bin dolara satılacak tamamen otonom bir elektrikli otomobilin yakında üretileceğini açıklamıştı. Böyle bir fiyat, ancak yüzde elli düşürülmüş maliyetle üretilen Tesla aküleri sayesinde elde edilebilir olacaktı.

Direksiyon ve pedal Tesla Model 2 ile tarih olacak

Şimdiden “Model 2” olarak anılan araç, tüm dünyaya ihraç edilmeden önce Çin’in Shanghai kentindeki Gigafactory denen tesiste üretilebilecek. Geçen hafta yapılan bir firma içi toplantıda Elon Musk, gelecek için tasarladığı bu araca ilişkin bazı bilgiler verdi. Söz konusu toplantıda bulunan kişiler, Elon Musk/ın sözü edilen 25 bin dolarlık yeni elektrikli aracının üretimine başlanması için 2023 yılını işaret ettiğini söyledi.

O tarihe kadarki sürenin, Tesla mühendislerine tamamen otonom bir sürüş sisteminin gerçekleştirilmesi için gerekli süreyi oluşturabilmesi mümkün. Musk’ın toplantıda “hala satacağımız araçlarda bir direksiyon ve pedal bulunsun ister miyiz?” diye ortaya attığı sorunun, “Model 2”de bunların bulunmayacağı anlamına geldiği belirtildi. Öte yandan direksiyonsuz ve pedalsız elektrikli aracın 400 kilometrelik bir özerk menzili olacağı da bildiriliyor.

Model 2, Çin’in ‘robotaxi’si olabilir

Tesla, ABD’de aylık abonelik ile Full Self-Driving hizmetini geçen aylarda aktif emişti. 2021 planları arasında tam otonom sürüş hizmetinin ardından Tesla’nın bir de ‘robotaxi’ projesi bulunuyor. Çin’de üretilmeye başlanacak ve uygun fiyatlı otomobil segmentine yerleşecek Model 2 ile birlikte Tesla’nın ülkede robotaxi projesinin gerçekleştirileceği de söyleniyor. Bu bağlamda pedal ve direksiyon ile gelmeyen Tesla Model 2 ‘nin şirketin ilk otonom taksi filosu olacağı ve ilk olarak Çin’de aktif edileceği belirtiliyor. 

İlginizi Çekebilir:

Tesla, Yapay Zeka Destekli İnsansı Robot Üretiyor: Tesla Bot 

Tesla, ‘Kendi Kendine Sürüş’ Aboneliğini Aylık 199 Dolara Hizmete Açtı

Elon Musk Jeff Bezos’a Neden Ayar Verdi? – TechTalk #25:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz