Perseverance İlk Renkli Fotoğrafı

NASA’nın kısa bir süre önce Mars’a güvenle iniş yapan Mars keşif aracı Perseverance, kızıl gezegenden ilk renkli fotoğrafı gönderdi. Dünyaca ünlü uzay ajansının resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan fotoğraf, Perseverance Mars yüzeyine dokunmadan hemen önceki anı gözler önüne serdi.  

NASA’nın kısa bir süre önce Mars’a güvenle iniş yapan ve ‘Jezero Krateri’ni incelemeye başlayan Mars keşif aracı Perseverance, kızıl gezegenden ilk renkli fotoğrafı gönderdi. Dünyaca ünlü uzay ajansının resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan fotoğraf, Perseverance Mars yüzeyine dokunmadan hemen önceki anı gözler önüne serdi. İlk paylaşılan görsellere göre çok daha kaliteli olan görüntüde, Mars’ın tozlu yüzeyi ve Perseverance’ın tamamı görüldü. NASA, fotoğrafı “Ekibin yıllardır hayalini kurduğu an, gerçek oldu. Zorlu şeylere cesaret edin” ifadeleriyle paylaştı.  

Daha sonra gün içerisinde, Perseverance’ın resmi Twitter hesabı üzerinden keşif aracının tekerleğinin ve Mars yüzeyinin göründüğü başka bir renkli fotoğraf daha paylaşıldı. NASA, bu paylaşıma ise “Kayaları severim. Tekerleğimin hemen yanındakilere bakın. Onlar volkanik mi yoksa tortul mu? Hangi hikayeyi anlatıyorlar? Öğrenmek için sabırsızlanıyorum” notunu düştü.  

Diğer yandan; Perseverance, 18 Şubat akşamı Türkiye saati ile 23.55’te Mars’a iniş yapmıştı. Araç kameraları, inişten kısa bir süre sonra iniş alanından görüntüler paylaşmıştı. Fakat paylaşılan görüntüler, siyah-beyaz ve düşük çözünürlüklüydü. NASA, günün ilerleyen saatlerinde kızıl gezegenden yüksek çözünürlüklü fotoğraflar da paylaşacağı sözünü vermişti. Bu söz üzerine ‘Perseverance’ın resmi Twitter hesabından yeni paylaşılan görüntülerin ise önceki fotoğrafların aksine, oldukça kaliteli ve renkli olduğu görüldü.   

Perseverance keşif aracı, Mars’ta 45 kilometrelik ‘Jezero Krateri’ni inceliyor

Perseverance Keşif Aracı

Aracın, güncel olarak yaşam izlerini aramak üzere Mars’taki ‘Jezero Krateri’ni incelemeye başladığı da biliniyordu. Uzay aracı, 2020 yılının Temmuz ayı sonunda Florida’daki ‘Cape Canaveral Uzay Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı. Mars ile Dünya arasındaki mesafe nedeniyle, NASA’nın Perseverance ile yaptığı sinyal alışverişi 11 dakika sürüyordu. 7 aylık bir yolculuğun ardından gerçekleşen iniş ise toplamda 7 dakika alıyordu. Bu nedenle; iniş sırasında tüm kontrol, Perseverance’ın otonom sistemleri tarafından yürütülüyordu. Herhangi bir terslik olması durumunda ise NASA, inişe müdahale edemiyordu. Bu nedenle; söz konusu 7 dakika, NASA mühendisleri tarafından “7 dakikalık dehşet” olarak adlandırılıyordu.   

Aktarılan detaylara göre; Perseverance keşif aracı, Mars’ta eski bir göl olduğu düşünülen ve çapı yaklaşık 49.0 kilometre olan ‘Jezero Krateri’ni inceleyecek. Bölgede yaşam izleri arayacak olan araç, ‘Jezero Krateri’nden numune toplayacağı bölgeyi belirlemek için geleneksel kameralar ve ultraviyole kameralar gibi bir dizi ekipman kullanacak. Araç, 2026 yılında ise toplanan örnekleri Dünya’ya geri göndermeyi hedefleyecek.    

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Mars Keşif Aracı Perseverance, Dünya’dan 11 Milyon İsmi Kızıl Gezegene Taşıdı! 

NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance, Kızıl Gezegene İniş Yaptı! 

NASA, İsmini Mars’a Gönder kampanyasına kayıtlı isimleri “Perseverance”a yerleştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz