peugeot-9x8-hybrit-hypercar-teknosafari-min

Peugeot tarafından geliştirilen yarış otomobili 9X8, 2022 yılında dayanıklılık yarışlarında boy gösterecek. Otomobil, bugün itibari ile ilk defa görüntülendi.

Yarış arabaları, uzun zamandır tasarım olarak pek değişikliğe uğramıyor. Aerodinamik detaylar ve performans, her zaman tasarımdan önce geliyor. Ancak Peugeot tarafından bugün tanıtılan 9X8, tasarım açısından yenilikler ile geliyor.

Peugeot ekibi, yeni yarış otomobilini “Kedi gibi estetik duruş, sportif detaylarla güçlendirilmiş akıcı hatlar, şık ve güçlendirilmiş yan cepheye ek olarak elbette ‘Aslan’ın karakteristik üç pençeli parlak ışık imzası güçlü tasarımın tamamlayıcısı.” şeklinde tanımlıyor.

Peugeot 9X8 Hybrid Hypercar, mühendisler ve tasarımcılar ile birlikte özel olarak üretildi. Peugeot Tasarım Direktörü Matthias Hossann, araç hakkında;

peugeot-9x8-hibrit-teknosafari

“PEUGEOT Sport ekibiyle temas halindeydik ve onlarla el ele çalıştık. Geleceğin yarış otomobilinin temasını belirlemek için önce tasarımcılar arasında bir yarışma başlattık. Bir gün dünyanın en prestijli markalarına karşı en efsanevi pistlerde rekabet edeceğini görme umuduyla, projeye ilgi çok büyük oldu ve çok sayıda başvuru aldık. PEUGEOT Sport mühendislerinin yardımıyla tema belirlendikten sonra birlikte çalışmaya başladık.

Mühendisler, performanstan ödün vermeden ve yeni düzenlemeler doğrultusunda tasarımcılara yaratıcılık özgürlüğü için mümkün olduğunca fazla alan bıraktı. PEUGEOT 9X8, 24 Saat Le Mans’ın organizatörü l’Ouestve Otomobil Kulübü ve Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından belirlenen yeni Hypercar düzenlemelerinin (LMH) DNA’sına uygun olarak geliştirildi. Bu otomobil, dayanıklılık yarışlarında bir dönüm noktası olacak” şeklinde konuştu.

peugeot-9x8-le-mans-teknosafari

Yeni aracın en dikkat çekici yanların birisi arka kanadı oldu. Arka kanat, ilk olarak 1967 yılında gerçekleşen Le Mans dayanıklılık yarışında ortaya çıktı. O zamandan beri ise bu kanat, kalıcı bir standart olarak görüldü. 1971 yılından bu yana ise arka kanadı olmayan hiçbir araç, yarışı kazanamadı.

Kanatsız tasarıma sahip 9X8, daha akıcı orijinal bir kuyruk ile birlikte geliyor. Peugeot, motor sporlarındaki varlığını yenilikler ile pekiştirmeye devam ediyor. Önceki yarış arabalarından radikal bir şekilde ayrışan 9X8, yarışların geleceği için kilometre taşı olarak görülüyor. Ancak tabii ki yarış performansı, önümüzdeki etkinliklerde belli olacak.

İlginizi Çekebilir:

Yeni Nissan Qashqai Türkiye’de satışa sunuldu

Dying Light 2: Stay Human 5 yıl boyunca güncelleme alacak

Xiaomi, uygun fiyatlı katlanabilir telefon üzerinde çalışıyor

En çok izlenen Netflix dizi ve filmleri paylaşıldı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz