Qualcomm ve Google Android güncellemelerini iyileştirmek için yeni bir iş birliği yaptı. Qualcomm, Project Treble olarak adlandırılan sistemde Google ile birlikte çalışacağını açıkladı. Projenin amacı ise Snapdragon yonga setlerinden gücünü alan telefonların en yeni Android sürümünde çalışmasını sağlamak

Qualcomm ve Google’ın yapmış olduğu yeni iş birliği sayesinde, daha fazla Snapdragon işlemcili cihaz, Android yeni sürümlerini alacak. Aslında gerçekleşen iş birliğinin en önemli yanı, Snapdragon’un yeni işlemcisiyle üretilen bir telefona geçiş yapmadan güncellemeleri alabilmek olacak. Ancak temel amaç ise, telefonların sürümünü yükseltecek ortak bir yazılım kolu kullanmak olarak açıklanıyor. Bu da aslında güncellemelerin tek bir yerden yapılacağı anlamına geliyor. Bu iş birliğinin kullanıcılara olan yararı ise elbette ki, cihazını güncellemek isteyen kişilerin harcadığı kaynakları ve zamanı azaltacak. Kullanıcılar artık son Android işletim sistemi güncellemelerini tek bir kaynaktan edinebilecek.

Bunun yanı sıra Google ve Qualcomm, dört yıllık güvenlik güncellemelerinin yanı sıra, dört Android işletim sistemi sürümü sunmak için güçlerini birleştirecek. Project Treble ile uzun süreli  güncelleme desteği mevcut olsa dahi, bu sistemin şu an için sadece Snapdragon 888 ile çalışan cihazlara dört yıllık taahhüt verdiği söyleniyor. Bu işlemciyi kullanacak cihazlardan ilkinin yurt dışında piyasaya sunulacak Galaxy S21’de olacağı biliniyor.

Google ve Qualcomm iş birliği ile Android işletim sistemi güncellemeleri alımı kolaylaşacak

Qualcomm’un Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kedar Kondap, söz konusu Google iş birliği hakkında bazı önemli açıklamalarda bulundu. Kondap: “Project Treble geliştirmelerini kullanan gelecekteki Snapdragon mobil platformlarında Android işletim sistemi ve güvenlik güncellemelerine yönelik desteğimizi genişletmek için Google ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi. “Bu işbirliği sayesinde, son kullanıcılar için üstün bir kullanıcı deneyimi sağlarken, Snapdragon tabanlı cihazlarda hızlandırılmış Android işletim sistemi yükseltme süreci bekliyoruz.” şeklinde devam etti.

Bu iş birliğinin ardından Android geliştirici ekibi, Qulacomm mobil platformlarında Android güncellemelerine verdikleri desteği genişlettiğini de açıkladı. Mobil işlemci üreticisi ile sağlamlaştırılan bu iş birliği ile, OEM’ler müşterilere artık daha hızlı platform güncellemesi sunabilecek.

Google ve Qualcomm iş birliği ile Project Treble bunu mümkün kılacak. Artık daha kolay ve hızlı bir şekilde Android işletim sistemi güncellemeleri yapılabilecek. Kullanıcılar artık güncelleme için çok daha az bekleyecek. 

Google’ın ilk olarak 2017’de sunduğu Project Treble ile kullanıcılara hızlı güncelleme imkanına sahip olunacağı belirtilmişti. Bunun Oreo AOSP özel ROM’larının taşınmasında oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Bu sistem Android işletim sistemi güncellemelerinin çok daha hızlı bir şekilde sunulmasına olanak tanımıştı. Project Treble şu ana kadar Samsung, OnePlus, Xiaomi ve Asus tarafından desteklenebiliyor.

Ancak yapılan yeni iş birliği sayesinde, Android ekosistemi büyük avantaj kazanacak. Bir Qualcomm temsilcisi de konuyla alakalı olarak şöyle bir açıklamada bulundu: “Şirket toplam 4 ana Android işletim sistemi sürümü için piyasaya çıkış sürümü + 3 işletim sistemi yükseltmesini destekleyecek.” Bu da demek oluyor ki, Snapdragon 888  Android 11, 12, 13 ve 14’ü destekleyecek. Yani üç yıllık önemli işletim sistemi güncellemeleri ve dört yıllık güvenlik güncellemeleri sunacak.

İlginizi Çekebilir:

Qualcomm, Orta Segmentte Ses Getirecek İşlemcisi Snapdragon 678’i Tanıttı

Qualcomm, 2021 Yılında Amiral Gemilerinde Kullanılacak Snapdragon 888 5G’yi Tanıttı

Xiaomi’nin Android 11 Güncellemesini Alacak Telefonları Sızdırıldı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz