Pazar, Kasım 29, 2020
Ana Sayfa Girişim Uber'den Scooter paylaşım Servisi Lime'a 170 Milyon Dolarlık Yatırım

Uber’den Scooter paylaşım Servisi Lime’a 170 Milyon Dolarlık Yatırım

Çoğu insanın sosyal mesafeyi koruduğu ve evden çalışmaya başladığı şu günlerde sürüş paylaşım hizmeti olan Uber ve Lime kullanımı da önemli ölçüde azaldı. Ancak bu durum Uber’in büyük ticari yatırımlar yapmasını engellemedi ve Uber, scooter paylaşım şirketi Lime’a yatırım yaptı.

Uber şirketi geçen ay yayınladığı raporda insanların sürüş paylaşımı yaptıkları uygulamamın kullanımının %80 oranında düştüğünü açıkladı. Ayrıca şirket, Çarşamba günü çalışanların yaklaşık %14’ünün yani 3.700 çalışanın işten çıkarılacağını paylaşmıştı.

Scooter paylaşım şirketi Lime, Uber’den 170 milyon dolarlık bir yatırım alıyor. Bu Lime şirketinin sekizinci tur fonu oluyor. Geçen yıl aldığı D serisi fonlarda 310 milyon dolarlık fondan önemli ölçüde daha az olacak. Uber ile birlikte Bain Capital Ventures ve Alphabet’s GV (geçmişte Lime’a yatırımda bulunan iki şirket) tıpkı Alphabet gibi yatırım turuna katılıyor.

Uber sadece Lime’a yatırım yapmıyor. Şirket ayrıca kendine ait olan scooter ve bisiklet paylaşım uygulaması olan Jump‘ı da elinde tutuyor. Yatırım alan Lime, Jump’ı kendi uygulamasına entegre etmeyi düşünüyor ancak ne gibi değişikliklerin olacağı belli değil.

Basında Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, “Müşterilerimizin Uber ve Lime uygulamasında da bisikletlere ve scooterlara erişmeye devam etmesinden memnunuz çünkü scooterların kentsel çevrenin kritik bir parçası olduğuna inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Birbirlerine rakip olan iki şirketin birbirine bu kadar yaklaşması bize biraz tuhaf geldi. Bununla birlikte Lime uygulamasına Uber’in rehberliğinde uzun dönemde başarıya ulaşması için bir kapı açıldı diyebiliriz.

Uber’i çoğumuz biliyoruz fakat Lime ülkemizde fazla duyulmuş olan bir hizmet değil. Merak edenler buradan inceleyebilir.

Yurt dışındaki bu büyük şirketlerin yanı sıra yerli elektrikli scooter kiralama girişimimiz olan Dost‘da ülkemizde hizmet vermeye başladı. Detaylarına buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’ne, 2021 Yılında Yüzde 9.11 Zam Geliyor! 

‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’, kısa bir süre önce hazırladığı ‘Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ni Resmi Gazete’de yayınladı. Yayınlanan tebliğ ile birlikte, araç sahipleri için 2021 yılında ‘Motorlu...

‘Black Friday’ Döneminde Siber Saldırılar 3 Kat Arttı 

E-ticaretin önemli oranda yoğunlaştığı ‘Black Friday’ döneminde, siber saldırılar 3 kat artış gösterdi. E-ticaret siteleri için siber güvenlik alanında faaliyet gösteren ‘FinTech’ girişimi PCI Checklist Kurucu Ortağı ve Genel...

Hafif ve Zarif, Peki Ya Performansı? Oppo A73 İnceleme 

Hızla yükselen döviz kurları, uygun fiyatlı ve performanslı akıllı telefon modellerine yönelik talebi artırıyor. Tasarımda zarafet arayışında olan kullanıcılar, sıklıkla beğendikleri telefonda performans elde edemediğinden şikayet ediyor....

Spotify Çalma Listelerinde, ‘Hikayeler’ Özelliği Görüldü 

Spotify tarafından oluşturulan 3 adet çalma listesinde, ‘Hikayeler’ özelliği görüldü. Dijital müzik platformu, konuya ilişkin açıklamasında 2020 yılı başında bir kez daha görülen özelliği test ediyor...

Huawei, ‘Sıvı Lens’ Teknolojisini Kullanıma Sunmaya Hazırlanıyor 

Huawei, 2021 yılında piyasaya süreceği akıllı telefon modellerinin kameralarında ‘Sıvı Lens’ teknolojisi kullanmaya hazırlanıyor. Söz konusu teknolojinin, görüntü sabitleme ve odak sürelerini yalnızca birkaç milisaniyeye...