Salı, Haziran 2, 2020
Ana Sayfa Girişim Uber'den Scooter paylaşım Servisi Lime'a 170 Milyon Dolarlık Yatırım

Uber’den Scooter paylaşım Servisi Lime’a 170 Milyon Dolarlık Yatırım

Çoğu insanın sosyal mesafeyi koruduğu ve evden çalışmaya başladığı şu günlerde sürüş paylaşım hizmeti olan Uber ve Lime kullanımı da önemli ölçüde azaldı. Ancak bu durum Uber’in büyük ticari yatırımlar yapmasını engellemedi ve Uber, scooter paylaşım şirketi Lime’a yatırım yaptı.

Uber şirketi geçen ay yayınladığı raporda insanların sürüş paylaşımı yaptıkları uygulamamın kullanımının %80 oranında düştüğünü açıkladı. Ayrıca şirket, Çarşamba günü çalışanların yaklaşık %14’ünün yani 3.700 çalışanın işten çıkarılacağını paylaşmıştı.

Scooter paylaşım şirketi Lime, Uber’den 170 milyon dolarlık bir yatırım alıyor. Bu Lime şirketinin sekizinci tur fonu oluyor. Geçen yıl aldığı D serisi fonlarda 310 milyon dolarlık fondan önemli ölçüde daha az olacak. Uber ile birlikte Bain Capital Ventures ve Alphabet’s GV (geçmişte Lime’a yatırımda bulunan iki şirket) tıpkı Alphabet gibi yatırım turuna katılıyor.

Uber sadece Lime’a yatırım yapmıyor. Şirket ayrıca kendine ait olan scooter ve bisiklet paylaşım uygulaması olan Jump‘ı da elinde tutuyor. Yatırım alan Lime, Jump’ı kendi uygulamasına entegre etmeyi düşünüyor ancak ne gibi değişikliklerin olacağı belli değil.

Basında Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, “Müşterilerimizin Uber ve Lime uygulamasında da bisikletlere ve scooterlara erişmeye devam etmesinden memnunuz çünkü scooterların kentsel çevrenin kritik bir parçası olduğuna inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Birbirlerine rakip olan iki şirketin birbirine bu kadar yaklaşması bize biraz tuhaf geldi. Bununla birlikte Lime uygulamasına Uber’in rehberliğinde uzun dönemde başarıya ulaşması için bir kapı açıldı diyebiliriz.

Uber’i çoğumuz biliyoruz fakat Lime ülkemizde fazla duyulmuş olan bir hizmet değil. Merak edenler buradan inceleyebilir.

Yurt dışındaki bu büyük şirketlerin yanı sıra yerli elektrikli scooter kiralama girişimimiz olan Dost‘da ülkemizde hizmet vermeye başladı. Detaylarına buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

League of Legends Yeni Bir Reklam Modeli Yaratıyor

League of Legends e-spor oyunlarına artık reklam yayıncılığı için ilginç ve potansiyeli yüksek bir yöntem geliyor. Yeni bir güncelleme ile liglerin sponsorları doğrudan Rift'in...

Amerika’da Yağmalanan Telefonlar Apple Tarafından Kitlendi!

Amerika'da çıkan olaylar sebebiyle ülkede pek çok mağaza yağmalandı. Bu mağazalar arasında teknoloji dünyası için oldukça önem taşıyan Apple'da bulunuyor. Ancak şirketin, yağmalanan Apple...

Huawei P40 Pro İçin Profesyonel Zoom ve Çekim Önerileri

Teknoloji geliştikçe kullandığımız akıllı telefonlar aslında birçok konuda başka ürünlere ihtiyacımızı ortadan kaldırıyor. Bunların başında ise akıllı telefonlarla, profesyonel makinelerle çekilmiş izlenimi veren fotoğraflar...

Peak ve Zynga ‘dan Teknoloji Sektörüne Damga Vuran İmza

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga ‘nın, Türkiye’nin önemli oyun şirketlerinden Peak ’i 1,8 milyar dolara satın alacağı iddialarına yönelik şirketten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Peak...

Minecraft Dungeons İlk Büyük DLC’si Jungle Awakens Geliyor

Mojang'in kısa süre önce duyurduğu Minecraft Dungeons oyununun DLC paketi Jungle Awakens ormanda geçen bir macera sunacak. İlk DLC paketi olacak Jungle Awakens Temmuz...