Salı, Eylül 22, 2020
Ana Sayfa Girişim Uber'den Scooter paylaşım Servisi Lime'a 170 Milyon Dolarlık Yatırım

Uber’den Scooter paylaşım Servisi Lime’a 170 Milyon Dolarlık Yatırım

Çoğu insanın sosyal mesafeyi koruduğu ve evden çalışmaya başladığı şu günlerde sürüş paylaşım hizmeti olan Uber ve Lime kullanımı da önemli ölçüde azaldı. Ancak bu durum Uber’in büyük ticari yatırımlar yapmasını engellemedi ve Uber, scooter paylaşım şirketi Lime’a yatırım yaptı.

Uber şirketi geçen ay yayınladığı raporda insanların sürüş paylaşımı yaptıkları uygulamamın kullanımının %80 oranında düştüğünü açıkladı. Ayrıca şirket, Çarşamba günü çalışanların yaklaşık %14’ünün yani 3.700 çalışanın işten çıkarılacağını paylaşmıştı.

Scooter paylaşım şirketi Lime, Uber’den 170 milyon dolarlık bir yatırım alıyor. Bu Lime şirketinin sekizinci tur fonu oluyor. Geçen yıl aldığı D serisi fonlarda 310 milyon dolarlık fondan önemli ölçüde daha az olacak. Uber ile birlikte Bain Capital Ventures ve Alphabet’s GV (geçmişte Lime’a yatırımda bulunan iki şirket) tıpkı Alphabet gibi yatırım turuna katılıyor.

Uber sadece Lime’a yatırım yapmıyor. Şirket ayrıca kendine ait olan scooter ve bisiklet paylaşım uygulaması olan Jump‘ı da elinde tutuyor. Yatırım alan Lime, Jump’ı kendi uygulamasına entegre etmeyi düşünüyor ancak ne gibi değişikliklerin olacağı belli değil.

Basında Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, “Müşterilerimizin Uber ve Lime uygulamasında da bisikletlere ve scooterlara erişmeye devam etmesinden memnunuz çünkü scooterların kentsel çevrenin kritik bir parçası olduğuna inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Birbirlerine rakip olan iki şirketin birbirine bu kadar yaklaşması bize biraz tuhaf geldi. Bununla birlikte Lime uygulamasına Uber’in rehberliğinde uzun dönemde başarıya ulaşması için bir kapı açıldı diyebiliriz.

Uber’i çoğumuz biliyoruz fakat Lime ülkemizde fazla duyulmuş olan bir hizmet değil. Merak edenler buradan inceleyebilir.

Yurt dışındaki bu büyük şirketlerin yanı sıra yerli elektrikli scooter kiralama girişimimiz olan Dost‘da ülkemizde hizmet vermeye başladı. Detaylarına buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi Kendine Kaybolan Medya Özelliği WhatsApp’ın Beta Sürümünde Görüldü

WhatsApp’ın, Android beta sürümünü güncellemesiyle yeni bir özellik açığa çıktı. Söz konusu Whatsapp güncellemesinde, kendi kendine kaybolan medyalar özelliği dikkat çekti. WhatsApp’ın Durum bölümünden...

Yeni Siri, 3 Yıl Öncesine Göre 20 Kattan Daha Fazla Bilgiye Sahip! 

Kısa bir süre önce yayınlanan iOS 14, iPadOS 14 ve watchOS 14 güncellemeleriyle yeni bir görünüm ve yeni özellikler kazanan Siri, 3 yıl öncesine göre 20 kattan daha fazla bilgiye sahip...

Çocuklar İçin Eğitici Uygulama: ‘Da Vinci Kids’ Uygulamasının Yeni Sürümü Yayınlandı 

Çocuklar için eğlendirici ve eğitici bir mobil uygulama olan ‘Da Vinci Kids’in yeni sürümü yayınlandı. Uygulamanın; akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla, AppStore ve Google...

Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit’in Fiyatları Açıklandı! 

Kısa bir süre önce 'Geliştirici Konferansı 2020'de görücüye çıkarılan Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit’in resmi Türkiye satış fiyatları açıklandı. Huawei Watch GT 2 Pro, ön satışa özel 2 bin...

Giyilebilir Dezenfektan Saat ‘COOL FAST’, 20 TL Bandında Piyasaya Sürülecek

Bütünsel Tıp Uzmanı Emine Baran’ın kişisel hijyen ve virüsten koruma amaçlı tasarladığı giyilebilir dezenfektan saat ‘COOL FAST’, Çin’de düzenlenen uluslararası tasarım yarışması ‘Design Intelligence Awards (DIA)’da değerlendirme...