Rekabet Kurumu, Philips ile birlikte bazı başka şirketler hakkında soruşturma başlattı. Kurum, yetkili satıcıların internet satışlarını kısıtlamak ve yeniden satış fiyatı belirlemek sebebiyle soruşturma açtığını açıkladı.

Rekabet Kurumu, yaptığı bir açıklamayla Türk Philips Ticaret AŞ’nin de aralarında olduğu bazı şirketlere soruşturma açtığını duyurdu. Rekabet Kurumu soruşturma kapsamında, söz konusu şirketlerin 4054 sayılı kanunu ihlal edip etmediklerini inceleyecek. 

Açıklamada da şirketin yetkili satıcılarının internet satışlarını kısıtlamak ve yeniden satış fiyatı belirlemek suretiyle  4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği ifade ediliyor. 

Rekabet Kurumu’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamanın tam metni ise şu şekilde:

“Türk Philips Ticaret A.Ş.’nin, yetkili satıcılarının internet satışlarını kısıtlamak ve yeniden satış fiyatlarını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 07.01.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak; Türk Philips Ticaret A.Ş., Dünya Dış Ticaret Ltd. Şti., Melisa Elektrikli ve Elektronik Ev Eşyaları Bilg. Don. İnş. San. Tic. A.Ş., Nit-Set Ev Aletleri Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti. ve GİPA Dayanıklı Tüketim Mamülleri Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 21-01/9-M sayı ile karar verdi.”

Philips’e açılan bu soruşturmayla birlikte şirketin kusurlu olup olmadığı incelenecek. Soruşturmada hem Türk Philips Ticaret AŞ. hem de diğer şirketlerin kanun ihlallerinin olup olmadığı göz önüne alınacak. Bu noktada hakkında soruşturma açılan şirketler, 4054 sayılı kanunu ihlal ettilerse ve bu durum kanıtlanırsa şirketlere çeşitli para cezalarının verilmesi bekleniyor. 

İlginizi Çekebilir:

İtalyan Rekabet Kurumu, Apple’a iPhone’lardaki Suya Dayanıklılık İddiası Nedeniyle 12 Milyon Dolar Ceza Verdi

Rekabet Kurumu, ‘Sahibinden.com’ Hakkında Soruşturma Başlattı!

KVKK, Başlatılan İnceleme Kapsamında WhatsApp Yetkililerinden Bilgi ve Belge Talep Etti! 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz