Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Haber İtalyan Rekabet Kurumu, Apple'a iPhone'lardaki Suya Dayanıklılık İddiası Nedeniyle 12 Milyon Dolar...

İtalyan Rekabet Kurumu, Apple’a iPhone’lardaki Suya Dayanıklılık İddiası Nedeniyle 12 Milyon Dolar Ceza Verdi

İtalyan Rekabet Kurumu (AGCM), Apple’a iPhone’lardaki su geçirmezlik iddiası nedeniyle yaklaşık 12 milyon dolar ceza verdi. Kurum, ABD’li teknoloji devinin söz konusu iddia ile tüketicileri yanlış yönlendirdiğine işaret etti. Cezaya konu olan iPhone modellerinin ise 2017’de piyasaya sürülen ‘iPhone 8’ ve ‘iPhone 8 Plus’ olduğu belirtildi.  

İtalyan Rekabet Kurumu (AGCM), Apple’a iPhone’lardaki su geçirmezlik iddiası nedeniyle yaklaşık 12 milyon dolar ceza verdiğini açıkladı. Kurum, ABD’li teknoloji devinin söz konusu iddia ile tüketicileri yanlış yönlendirdiğine işaret etti. Para cezasına konu olan iPhone modellerinin ise 2017’de piyasaya sürülen ‘iPhone 8’ ve ‘iPhone 8 Plus’ olduğu belirtildi. İtalyan Rekabet Kurumu; konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, Apple’ı suya dayanıklılık iddiaları konusunda yeterince açık ve net olmadığı konusunda eleştirdi.  

Aktarılan detaylara göre; şirketin suya dayanıklılık konusundaki iddiaları, 4 metreye kadar derinlikte 30 dakikaya kadar suyla teması kapsıyordu. Fakat tüm bu ölçüler, yalnızca kontrollü laboratuvar koşulları ve saf suyla temas gibi belirli durumlarda geçerli oluyordu. Bununla birlikte Apple; iPhone’ları “suya dayanıklı” ifadeleriyle pazarlamasına rağmen, suyla ilgili hasarları garanti kapsamında tutmayarak sorumluluk reddi beyanında bulunuyordu. Kurum; teknoloji devini, basın açıklamasında bu iki temel nokta üzerinden eleştirerek yaklaşık 12 milyon dolarlık bir para cezası ile cezalandırdı.  

Apple, yaklaşık 2 sene önce de ‘İtalyan Rekabet Kurumu’ tarafından cezalandırılmıştı

Apple İtalyan Rekabet Kurumu

Diğer yandan; Apple, yaklaşık 2 yıl önce de ‘İtalyan Rekabet Kurumu’ tarafından cezalandırılmıştı. Söz konusu ceza, şirketin yazılım güncellemeleri ile eski cihazları yavaşlatmasına ilişkindi. Aynı ceza kapsamında, Samsung da Apple ile birlikte para cezası almıştı. Apple; bu kapsamda, müşterilerini cihazların pili hakkında yeterince bilgilendirmediği ve eski iPhone’ların performansını herhangi bir uyarı yapmadan düşürdüğü gerekçesiyle 10 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı. Şirket, aynı gerekçeyle ABD’de de yüz milyonlarca doları bulan bir çift anlaşmayı kabul etmek zorunda kalmıştı. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, Patent İhlali Yaptığı Gerekçesiyle 502.8 Milyon Dolar Para Cezası Aldı 

Apple, Samsung’a 950 Milyon Dolar Ceza Ödedi 

Apple, Fransa’da haksız rekabet sebebiyle rekor cezaya çarptırıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR