reklamlı netflix

Son 10 yıldır ilk kez abone kaybı yaşayan şirket, çözüm yollarını değerlendiriyor. Alternatiflerden biri ise daha uygun fiyatlı reklamlı Netflix aboneliği.

Netflix dün ilk üç aylık raporunu yayınladı ve Ocak-Mart rakamları pek iç açıcı şirket adına pek iç açıcı görünmüyor. Yayın platformu 2,5 milyon abone kazanmayı bekliyordu, ancak bunun yerine yılın ilk üç ayında 200.000 abone kaybetti.

Bu durum,  şirketin hissesinin mesai sonrası işlemlerde %25’in üzerinde değer kaybetmesine neden oldu.

Netflix CEO’su Reed Hastings, kişisel olarak “reklamcılığın karmaşıklığına” karşı olduğunu ve “aboneliğin basitliğini” tercih ettiğini, ancak aynı zamanda “tüketici seçiminin bir hayranı” olduğunu, yani şirketin daha uygun fiyatlı reklamlı Netflix aboneliği sunmayı düşündüğü anlamına gelen sözler sarf etti.

Geçen yılın aynı Ocak-Mart döneminde Netflix, 4 milyon abone kazanırken bu sene yalnızca 0,5 milyon abone kazanabildi. Ancak, platform Rusya’dan çekildiği için 700.000 kullanıcısını kaybetmişti ve bu durum toplamda net bir abone kaybına neden oldu. Şirket en son Ekim 2011’de abone kaybı yaşamıştı.

Netflix, özellikle “Stranger Things” ve “Ozark” gibi büyük programlarının geri dönüşüne rağmen önümüzdeki üç ay içinde 2 milyon daha abone kaybı yalanacağını tahmin ediyor.

Bu rakamlar hisse değerlerinde şok edici bir düşüşe neden oldu ve Netflix hisseleri Salı günkü mesai sonrası işlemlerde %26 değer kaybederek 40 milyar dolarlık değer kaybı yaşadı. Düşüş rakipleri de vurdu, Roku %6, Walt Disney %5, Warner Bros Discovery ise %3,5 değer kaybı yaşadı. Netflix, Ocak ayından bu yana değerinin yarısını kaybetmiş oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Hyundai i20 N Türkiye’de satışa çıktı – B segmentinin en hızlısı

Logitech Lift Vertical Ergonomik Kablosuz Mouse Tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz