Herhangi bir afet anında, sağlıklı durumdaysak öncelik olarak yaptığımız şey, telefonlarımızı alıp yakınlarımızın durumunu öğrenmek ve güvende olduğumuzu bildirmek oluyor. Bu durum ise, son zamanlarda yaşadığımız deprem felaketlerinde de gördüğümüz gibi telefon ve internette problemlere yol açabiliyor, yoğunluktan dolayı kilitlenmesine neden olabiliyor. İşte, bu noktada çözüm olarak karşımıza yine mobil uygulamalar çıkıyor. Bu uygulamalardan biri de AKUT Güvendeyim. Peki; ‘AKUT Güvendeyim nasıl kullanılır’ ? ‘AKUT Güvendeyim nedir’ ? ‘AKUT Güvendeyim ne işe yarar’ ? Tüm detaylarıyla haberimizde… 

Acil durumlarda sevdiklerimizden, yakınlarımızdan haber almak önceliklerimiz arasında. Peki binlerce kişinin böyle bir anda telefonlarını ve interneti kullanmaya çalıştığını düşünün. İşte böyle bir ortamda daha önce de yaşadığımız gibi telefonlar ve internet kilitlenip devre dışı kalabiliyor ve yakınlarımızdan haber alamayınca da panik kendini daha çok belli ediyor. Bu nedenle; özellikle en son ağır bir şekilde yaşadığımız İzmir depreminden sonra internete ihtiyaç duymadan, telefon kullanımına yoğunluk vermeden tek bir uygulama aracılığıyla sevdiklerimize güvende olduğumuzu bildirebileceğimiz mobil uygulamalar popülerliğini arttırdı. Biz de Tekno Safari editörleri olarak, nedir, nasıl kullanılır başlıklı seri haberimize bu ihtiyacınızı karşılayacağını düşündüğümüz bir uygulamayı konu aldık. İşte; ‘AKUT Güvendeyim nedir ? ‘AKUT Güvendeyim nasıl kullanılır ? ‘AKUT Güvendeyim ne işe yarar’ ? Adım adım anlattık.   

AKUT Güvendeyim Nedir?

AKUT Güvendeyim Nasıl Kullanılır? 

AKUT Güvendeyim; Acil bir durumda güvende olduğunuzu konum bilgilerinizle birlikte yakınlarınıza SMS olarak bildirebileceğiniz bir uygulamadır. AKUT Arama ve Kurtarma Derneği tarafından geliştirilen bu uygulama; deprem, yangın, sel gibi afet durumlarında sizin, önceden telefon numarasını kaydettiğiniz kişilere güvende olduğunuzu kısa ve en kolay yoldan bildirmenize olanak sağlar. En az bir kişinin telefon numarasını kaydederek kullanabileceğiniz uygulamada böylesi afetler öncesinde yapmanız gerekenlere dair bilgileri de bulacaksınız. Peki; ‘AKUT Güvendeyim nasıl kullanılır’ ?  

AKUT Güvendeyim Nasıl Kullanılır? 

AKUT Güvendeyim Uygulamasından Nasıl Mesaj Atılır?

Akıllı cihazınıza indirdiğiniz AKUT Güvendeyim uygulamasını açtıktan sonra karşınıza çıkan bildirimi, ‘kabul ediyorum’ yazan kutucuğa dokunarak onaylıyorsunuz.  

AKUT Güvendeyim Uygulamasından Nasıl Mesaj Atılır?

Ardından uygulamanın konumunuza erişim iznini onaylıyorsunuz ve uygulamayı kullanmaya başlıyorsunuz. 

AKUT Güvendeyim Uygulamasından Nasıl Mesaj Atılır?

AKUT Güvendeyim uygulamasında ana sayfada sağ üstte gördüğünüz ‘menü’ simgesine dokunduğunuzda ayarlar, bildirimler, temel bilgiler seçeneklerini göreceksiniz.  

AKUT Güvendeyim Uygulamasından Nasıl Mesaj Atılır?

Öncelikle ayarlar seçeneğine dokunduğunuzda olası bir acil durumda güvende olduğunuzu ifade edebileceğiniz 20 harfe kadar bir mesaj oluşturuyorsunuz. Uygulamanın otomatik olarak oluşturduğu Güvendeyim mesajını da kullanabilirsiniz. 

AKUT Güvendeyim Uygulamasından Nasıl Mesaj Atılır? 

Ardından, böyle bir durumda güvende olduğunuzu öncelikli olarak bildirmek istediğiniz kişilerin telefon numarasını giriyorsunuz. Telefon numaralarını isterseniz manuel yazarak kaydedebilir isterseniz de sağda gördüğünüz kişi simgesine dokunarak rehberinizden seçerek kaydedebilirsiniz. 10 kişiye kadar telefon numarası girebilirsiniz.  

AKUT Güvendeyim Uygulamasından Nasıl Mesaj Atılır?

AKUT Guvendeyim Nasıl Kullanılır?

Böylesi acil bir ortamda mesajınızı göndermeniz için cihazınızdan uygulamayı açıp direkt olarak karşınıza çıkan butona dokunmanız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra mesajınız, bu kişilere konum bilgilerinizle birlikte gidecektir. 

AKUT Güvendeyim Nasıl Kullanılır?

‘Temel bilgiler’ seçeneğine geldiğinizde deprem, sel, yangın gibi felaketlerin öncesinde yapmanız gerekenlere ve almanız gereken önlemlere dair bilgiler göreceksiniz. 

AKUT Güvendeyim Nasıl Kullanılır?

Bununla birlikte, özellikle her depremde gündemimizde yer eden acil durum çantası ile ilgili yine faydalı bir metin göreceksiniz.  

AKUT Güvendeyim uygulamasının en önemli ve asıl amacı; herhangi bir acil ortamda, internete erişemediğiniz veya arama yapmaya fırsatınızın olmadığı durumlarda birinci dereceden yakınlarınıza veya öncelikli kişilere güvende olduğunuzu bildirmenizdir. Uygulamayı indirmek ve numaraları eklemek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyorsunuz. Fakat bunun dışında AKUT Güvendeyim uygulamasını, internete ihtiyaç olmadan kullanabiliyorsunuz. Acil durumlarda internet bağlantılarının koptuğuna hatta arama dahi yapamadığımıza pek çok kez şahit olduğumuzu ve yaşadığımızı göz önünde bulundurun. İşte, uygulamanın en önemli özelliği de bu noktada karşımıza çıkıyor. Tek butona basarak en fazla 10 kişiye kadar hızlı ve basit bir şekilde, internete gerek olmadan anında mesaj atabiliyorsunuz. Bu nedenle AKUT Güvendeyim uygulaması kullanmak isteyeceğim en önemli uygulamalar arasında yer alıyor.

Aynı zamanda sevdiklerinizle bu uygulama aracılığıyla mesaj atarak güvende olduğunuzu bildirmeniz telefon ve internetin kullanım yoğunluğundan dolayı kilitlenmesine engel olarak gerçekte ihtiyacı olan kişilerin rahat bir şekilde kullanabilmesine de olanak tanıyor. Ayrıca bulunduğunuz yerdeki baz istasyonları acil bir durumda yakınlarınıza ulaşmanız konusunda verimli olmayabilir. Bu ve benzeri uygulamalar aracılığıyla sevdiklerinize mesaj atarak iyi olduğunuzu bildirmeniz de onlara ulaşmanızın gecikmesinden dolayı daha çok panik yaşamanıza engel olacaktır.  

AKUT Güvendeyim uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Telegram, Platforma ‘Discord’ Benzeri Biz Özellik Ekledi

Dünyanın En Küçük Yılbaşı Ağacı, Hollanda’da Bir Fizik Öğrencisi Tarafından Geliştirildi

KFC, ‘Cooler Master’ İş Birliğiyle Tavuk Hazneli Bir Oyun Konsolu Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz