Samsung’un başkan yardımcısı Lee-Jae Yong, 2017 yılında rüşvet vermekten dolayı yolsuzlukla suçlanmıştı. Mahkemenin davayı temyize taşımasının ardından Samsung veliahtı Yong, 2,5 yıl hapis cezası aldı. 

Samsung’un veliahtı olarak anılan yönetim kurulu başkan yardımcısı Lee Jae-Yong’un son yıllarda başı dertte. 6 yıldır yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları ile yargılanan Yong, 2017 yılında yolsuzluk iddiasıyla hapis cezası almıştı. 2018 yılında hapisten çıkan Samsung’un yönetim kurulu başkan yardımcısı şirkette görevine yeniden başlamıştı. Ancak mahkemenin temyize gitmesi ve kararın gözden geçirilmesi, Yong’a 2,5 yıl hapis cezası getirdi. Yong, Güney Kore Başkanı Park Geun-hye’nin bir ortağına rüşvet vermekten 2,5 sene hapis cezasına çarptırıldı. 

Samsung’un ilerleyen dönemlerde yönetici koltuğuna oturtmayı planlandığı düşünülen  Lee-Jae Yong’un bu yeni hapis cezasının ardından, Güney Kore merkezli teknoloji üreticisinin neler yapacağı ise merak konusu haline geldi. 3 ay önce vefat eden ve yerini büyük mirasıyla Yong’a bırakan Samsung Başkanı Lee-Kun Hee’nin ardından şirketin ne gibi adımlar atacağı merakla bekleniyor. Eğer mahkeme nihai karar olarak Yong’a hapis cezası verirse Samsung’un lider boşluğu yaşaması bekleniyor. 

Hapis cezası gelirse Samsung koltuğu boş kalabilir

Yolsuzluk ve rüşvet sebebiyle Eylül 2019’da yeniden yargılanmaya başlayan Lee-Jae Yong, aradan geçen sürenin ardından yeniden suçlanıyor. Samsung veliahtı bu sefer daha da ağır bir kararla karşı karşıya görünüyor. 30 Aralık 2020 yılında düzenlenen davada, savcılık Yong’un yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları sebebiyle 9 yıl hapis cezası talep etti. Savcılık: Daha sağlıklı bir toplum yetiştirmek için Samsung örnek bir şirket olup yolsuzluğa karşı bir tutum sergilemelidir.” açıklaması yapmıştı. Yargıtay ise söz konusu cezayı 2,5 yıl olarak belirlediğini açıklamıştı. 

Yaşananların ardından, tekrardan 2,5 sene hapis cezasına çarptırılan Samsung’un başkan yardımcısı için şirketin Yüksek Mahkeme’ye başvurması bekleniyor. Ancak 2020 Aralık’ta yargıtay tarafından verilen bu cezanın geri alınması gibi bir durumu bulunmuyor. Lee-Jang Yong’un 2,5 yıllık hapis cezası kararının ne olacağını ilerleyen günlerde birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Samsung, Şarj Adaptörsüz Gelen ‘Galaxy S21’ Sonrası Kutu İçeriği ile İlgili Yeni Bir Açıklama Yaptı! 

Samsung S Pen Desteğini Farklı Cihazlara da Getireceğini Açıkladı

Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra arasındaki farklar neler? Samsung Galaxy S21 serisine ilk bakış:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz