Samsung’un yeni katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Z Flip hakkında sızıntılar ve iddialar devam ediyor. Bir süredir akıllarda Samsung’un katlanabilir ekranlı telefonu için neden Galaxy Z olarak adlandırıldığı konuşuluyordu. Ortaya atılan yeni iddia ise ‘Galaxy Z’ hakkında daha fazla soru işareti oluşturdu.

Merakla beklenen Samsung’un katlanabilir yeni telefonu hakkında çeşitli iddialar neredeyse her gün ortaya çıkıyor. Cihaz, Samsung Galaxy Fold 2 olarak adlandırılıyordu. Ancak ortaya çıkan gelişmeler, telefonun Galaxy Z olarak isimlendirileceğini ortaya koymuştu. Şimdi ise ismiyle bile kafa karıştıran yeni katlanabilir ekranlı telefon hakkında başka iddialar mevcut.

Samsung’un katlanabilir ekranlı yeni cihazını, 11 Şubat’ta Unpacked etkinliğinde şirketin yeni amiral gemisi serisi Galaxy S20 ile birlikte tanıtması bekleniyor. Ancak cihaz henüz tanıtılmadan Motorola’nın geçen aylarda duyurduğu ‘’Razr’’ isimli akıllı telefonuyla oldukça benzetildi. Yapılan bu benzetmeler elbette ki oldukça mantıklıydı. Çünkü iki teknoloji üreticisinin de katlanabilir ekranlı cihazlarının tasarımları birbirlerine benziyordu. Ancak Galaxy Z’nin netleşmeyen tasarımı sebebiyle bu benzetmelerin altı doldurulamadı.

Samsung’un yeni telefonun 6.7 inç ekranla birlikte geleceği ve ekran katlandığında ise 3 inçlik bir telefon boyutunu alacağı belirtiliyor. Ancak merakla beklenen cihazın 5G desteğine sahip olmayacağı da eklenenler arasında. Hatta Samsung, yeni katlanabilir cihazında en yeni donanımlarını da kullanmayacak.

Peki Samsung’un yeni katlanabilir ekranlı telefonunun adı neden Galaxy Z olarak değişti?

Geçen sene Samsung’un tüketici karşısına çıkardığı Galaxy Fold pek çok sorunla gelmiş ve şirket katlanabilir ekranlı ilk telefonunu daha piyasaya sürmeden önce yeniden ele geçirmek durumunda kalmıştı. Hal böyle olunca da Samsung, Galaxy Fold ismini değiştirmek istemiş olabilir.

Ortaya atılan bir diğer iddia ise işleri daha da ilginçleştiriyor. Geçen günlerde Çin’in en büyük sosyal medya platformu Weibo’da Samsung Galaxy Z olduğu söylenilen görüntülerin paylaşılması soru işaretlerini artırdı. Çünkü söz konusu görüntüler, Galaxy Z’nin 2’ye değil de 3’e katlanan bir telefon olarak geleceğini gösteriyordu. Bu sızıntı eğer doğruysa Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi büyük bir ters köşe yaparak herkesi şaşırtabilir. Ayrıca katlanabilir ekran teknolojisine yeni bir boyut getirmiş olabilir.

Weibo’da paylaşılan görüntüler, akıllı telefon sektörünün ve teknoloji tutkunlarının gündemini bir süredir meşgul ediyor. Çünkü iddialara göre bu görüntüde, bilgisayar ekranında yer alan fotoğraf, Galaxy Z’yi gösteriyor. Görüntülerde Galaxy Z’nin 2’ye değil 3 katlanabildiği açıkça görülüyor. Bu da Samsung’un yeni katlanabilir ekranlı telefonuna neden Z harfini uygun bulduğunun nedeni olarak gösteriliyor.

Samsung’tan resmi bir açıklama gelmediği için söz konusu sızıntının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı bilinmiyor.

Samsung, Galaxy Fold 2’nin ekranında gerçek cam kullanacak

Samsung’un yeni amiral gemileri, Galaxy S11 ve Galaxy Fold 2’nin tanıtım tarihi belli oldu