Salı, Haziran 22, 2021
Ana SayfaTeknolojiTelefon Başka Bir Telefona Nasıl Yönlendirilir? Detaylı Anlatım

Telefon Başka Bir Telefona Nasıl Yönlendirilir? Detaylı Anlatım

Telefon kullanıcıları, bazen meşgul olduklarında bazen de gelen aramayı cevaplamak istemediklerinde çağrıları cevapsız olarak bırakmak zorunda kalabilirler. Bu problemlerin önüne geçmek, aramaları tek bir telefonda toplamak için telefon yönlendirme işlemine başvururlar. “Telefon başka bir telefona nasıl yönlendirilir, telefon yönlendirme iptali nasıl yapılır?” gibi sorulara cevap olacak bu yazımızda, gereken bilgileri sizler için derledik. 

Birçok cep telefonu kullanıcısı, “Telefon başka bir telefona nasıl yönlendirilir?” sorusunun cevabını bilmediği için zorluk yaşıyor. Oldukça basit bir işlem olan, günlük hayatta ve iş hayatında pek çok avantaj sağlayan telefon yönlendirme; gelen aramalar cevaplanmak istenmediğinde, telefonun kapalı olduğu anlarda ve yoğun iş temposunda meşgul olunan zamanlarda sizin de başvurabileceğiniz bir yöntem.

Telefonu Başka Numaraya Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Telefonu Başka Numaraya Yönlendirme Nasıl Yapılır

Telefonu başka numaraya yönlendirme işlemi her operatör için hemen hemen aynı şekilde yapılır ve oldukça basit bir işlemdir.

Telefonunuz üzerinden arama yönlendirme işlemi yapabileceğiniz gibi operatörlerinizin sunduğu hizmet aracılığıyla da telefon yönlendirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Android’de Telefon Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Arama yönlendirme nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmek için adım adım aşağıdaki yönlendirmeleri takip edin.

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Sağ üstte bulunan üç noktaya basın.
 • Ayarlar kısmına girin.
 • Gelen arama sekmesine tıklayın.

Android’de Telefon Yönlendirme Nasıl Yapılır

 • Arama yönlendirme kısmına tıklayın.

android telefon yönlendirme

 • Yönlendirme yapılacak kısımda farklı seçenekler bulunuyor. Bunlardan ihtiyaç duyduğunuz işlemi seçip yönlendirmek istediğiniz numarayı ilgili kısma girebilirsiniz.
 • Aynı zamanda tüm seçeneklere farklı numaralar girebilirsiniz. Girdiğiniz numaraları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

IOS’da Telefon Yönlendirme Nasıl Yapılır?

IOS’da Telefon Yönlendirme Nasıl Yapılır

 • Ayarlar kısmına girin.
 • Telefon sekmesine tıklayın.
 • Arama yönlendirme kısmına basın.
 • Seçeneği aktif hale getirin.
 • Açılan ekranda numaraları girebilirsiniz.

IOS kullanıcılarının yönlendirme yaparken Android kullanıcıları kadar seçeneği bulunmuyor. Yönlendirme açılıyor ya da kapatılıyor. Seçeneği aktif hale getirip, ihtiyaç duymadığınızda kapatmanız yeterli olacaktır.

Turkcell Operatörü İçin Telefonu Başka Numaraya Yönlendirme:

 • **61*telefon numarası# yazıp aradığınızda cevap veremediğiniz durumlarda belirtilen numaraya yönlendirme yapılır.
 • **62*telefon numarası# yazıp aradığınızda telefonunuz kapalı iken ya da çekmiyorken belirttiğiniz numaraya yönlendirme yapılır.
 • **67*telefon numarası# yazıp aradığınızda meşgul olunan zamanlarda belirttiğiniz numaraya yönlendirme yapılır.
 • **21*telefon numarası# yazıp aradığınızda her gelen arama direkt belirttiğiniz numaraya yönlendirilir.

Türk Telekom Operatörü İçin Telefonu Başka Numaraya Yönlendirme

 • **21*telefon numarası# yazılıp arama tuşuna basılarak her koşulda yönlendirme gerçekleştirilebilir.
 • **67*telefon numarası# yazılıp arama tuşuna basılarak meşgul olunan durumlarda arama yönlendirme gerçekleştirilebilir.
 • **61*telefon numarası# yazılıp arama tuşuna basılarak cevap verilemeyen durumlarda arama yönlendirme gerçekleştirilebilir.
 • **62* telefon numarası# yazılıp arama tuşuna basılarak telefon kapalı iken ya da çekmiyorken arama yönlendirme gerçekleştirilebilir.

Vodafone Operatörü İçin Telefonu Başka Numaraya Yönlendirme

 • **61*telefon numarası# yapıldığında cevap verilemeyen durumlarda belirtilen numaraya yönlendirme yapılır.
 • **62*telefon numarası# yapıldığında telefon kapalıyken veya çekmiyorken belirtilen numaraya yönlendirme yapılır.
 • **67*telefon numarası# yapıldığında meşgul olunan zamanlarda belirtilen numaraya yönlendirme yapılır.
 • **21*telefon numarası# yapıldığında her gelen arama direk belirtilen numaraya yönlendirilir.

Her operatörde arama yönlendirme için ücretlendirme koşulları farklıdır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için kullandığınız operatörün müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Sabit Telefon Yönlendirme Nasıl Yapılır?  

Evde ya da iş yerlerinde kullanılan sabit telefonu cep telefonuna yönlendirmek kullanıcı için birçok avantaj sağlayan bir yöntemdir. Her zaman sabit telefonun bulunduğu ortamda bulunamayabilirsiniz. Bu da  gelen çağrılardan pek çoğunu cevapsız bırakmanıza sebep olabilir. Sabit telefon yönlendirme, oldukça basit bir işlemdir.

Yapılması gereken *21*’ı tuşlayıp, ardından yönlendirme yapmak istediğiniz telefon numarasını girip kare ile sonlandırmaktır. Örneğin: *21*05…. #

Telefon Yönlendirme İptali Nasıl Yapılır? 

Telefon yönlendirme işlemine artık ihtiyaç duymadığınız anda yönlendirme işleminizi kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Cep telefonunuzun arama kısmına gelip  #21# , #61# , #62# , #67#‘den birini, yani yapmak istediğiniz işlemin kısa numarasını tuşlayarak telefon yönlendirme işleminizi iptal edebilirsiniz. Ya da kullandığınız operatörün müşteri hizmetlerini arayarak yönlendirme iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Sabit Telefon Yönlendirme İptali Nasıl Yapılır? 

Sabit telefonunuzun yanında sürekli duramayabilirsiniz. Bu sebeple sabit telefonunuz cevap vermediği durumlarda telefonunuzu yönlendirebilirsiniz. Aynı şekilde telefon yönlendirme kapatma işini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için ev telefonunuzdan ”##002#” kodunu tuşlamanız yeterli olacaktır.

Telefon Yönlendirme Anlaşılır Mı?   

Akıllı telefon kullanan kişiler için gizlilik ve güvenlik her zaman çok önemli olmuştur. Birkaç kısa kod yardımı ile aramalarınızın yönlendirilip yönlendirilmediğini, bilgilerinizin paylaşılıp paylaşılmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

*#21# kodu ile aramanızın, mesajlarınızın ve diğer verilerinizin yönlendirilip yönlendirilmediğini öğrenebilirsiniz. Var olan yönlendirmeler, bilgilerin aktarıldığı telefon numarası ile birlikte ekranda gösterilir. Eğer telefonunuzda herhangi bir yönlendirme yoksa, arama ekranına gelen mesaj ile yönlendirme olmadığını görebilirsiniz. Diğer kullanıcılar sizin kendi numaranızı başka bir numaraya yönlendirip yönlendiremediğiniz konusunda sorgulama yapamazlar.

İlginizi Çekebilir:

Vodafone Arayan Kim Servisi Nasıl Aktif Edilir?

Telefon Meşgulken Arayanı Görme Mümkün mü?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR