Xiaomi, artan karlılık ile birlikte internet hizmetleri gelirleri üç aylık dönemde en yüksek düzeye ulaştı. Dünya genelinde 500 milyonu aşan 30 günlük Xiaomi MIUI aktif kullanıcı ile kullanıcı sayısı da istikrarlı olarak yükselişe geçti.

2021 yılının üçüncü çeyreğinde Xiaomi’nin toplam geliri, bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında %8.2 artarak 78.1 milyar RMB miktarına ulaştı. Düzeltilmiş net kar ise bir önceki yıla göre %87.4 artarak 5.2 milyar RMB düzeyine ulaştı. Üçüncü çeyrekte Çin’deki teknoloji sektörüne yönelik küresel makro ortamı, Xiaomi’nin cari dönemde gerçeğe uygun değer farkı kar ve zarar üzerinden ölçülen uzun vadeli yatırımları, şirket üzerinde büyük bir etkiye sahip.

2021 Yılının Üçüncü Çeyreğinde Öne Çıkan Rakamlar:

  • Toplam gelir, yıllık %8,8 artışla 78,06 milyar RMB’ye ulaştı
  • Brüt kâr, yıllık %40,6 artışla 14,29 milyar RMB oldu.
  • IFRS dışı düzeltilmiş net kâr yıllık %254 artışla 5,18 milyar RMB’ye yükseldi.

xiaomi-finans-teknosafari

Üçüncü çeyrekte Xiaomi’nin karlılığı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %27.1 artan hizmet gelirinin 7.3 milyar RMB miktarına ulaştı. İnternet hizmetleri segmentinin brüt kar marjı, geçen yılın anı dönemine göre %13.1 puan artarak %73.6 oldu.

Üçüncü çeyrekte Xiaomi’nin reklam gelirleri, artan kullanıcı sayısı, premium akıllı telefon kullanıcılarının oranı ve daha güçlü para kazanma yetenekleri sayesinde bir önceki yıla göre %44,7 artarak 4,8 milyar RMB’ye ulaştı. Xiaomi’nin oyun geliri, yüksek kaliteli yeni oyunların güçlü performansı ve premium ve oyun akıllı telefonları tarafından yönlendirilen kullanıcı başına daha yüksek oyun ortalama geliri (“ARPU”) sayesinde yıldan yıla %25,0 artarak 1,0 milyar RMB’ye ulaştı. Xiaomi’nin diğer katma değerli hizmetlerden elde ettiği gelir, üçüncü çeyrekte 1,6 milyar RMB’ye ulaştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde, Xiaomi’nin Youpin e-ticaret platformu, rekabetçi fiyatlarla çok çeşitli yüksek kaliteli günlük ürünler sunan yeni tüketici markası Life Element’i piyasaya sundu. Son olarak Youpin, Kasım ayında kullanıcıların çevrimiçi alışveriş deneyimini sürekli olarak iyileştirmek için UP ücretli üyelik sistemini hayata geçirdi.

İlginizi Çekebilir:

Asus Yeni Akıllı Soğutma Sistemini Tanıttı: Rog Intelligent Cooling

PUBG: Battlegrounds 15.1 Güncelleme Notları Yayınlandı

Amazon, Mass Effect Serisinin Dizisini Yapmak İstiyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz