Şehirlerarası Seyahat İzin Belgesi e-Devlet 'ten alınabilecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden yapılan duyuruya göre, koronavirüs tedbirleri kapsamında yürülüğe giren Seyahat İzin Belgesi e-Devlet ‘ten alınabilecek.

Koronavirüsle mücadele kapsamında kısıtlanan şehirlerarası seyahatler yetkili kurullardan alınan seyahat izin belgesi ile yapılabilecek. Salgının önüne geçmek için yapılan şehirlerarası yolculukta “valilik izni” düzenlemesi resmen başladı. Özel araçla seyahat ise yasaktan muaf tutulurken, otobüs ve uçak ile şehirlerarası seyahatler artık valiliklerin özel iznine tabi olacak. İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge uyarınca otobüs ile şehirlerarası seyahat için vatandaşların valiliklerden izin alması gerekecek. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinden konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre Seyahat İzin Belgesi almak için kaymakamlık veya valiliğe gitmeye gerek kalmayacak.

Şehirlerarası yolculuk yapması gereken vatandaşlar, e-Devlet üzerinden başvuru yaparak seyahat izin belgesi alabilecek. Bu belge aracılığıyla seyahat zorunluluğu olan vatandaşlar, şehirler arası yolculuk yapabilecek. E-Devlet üzerinden alınabilecek olan seyahat izin belgesi sayesinde fiziki olarak, sokağa çıkmaya ve resmi kurumlara gitme ihtiyacı ortadan kalkacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet kapısında” denildi.

Seyahat izin belgesi almak için www.turkiye.gov.tr üzerinden giriş yapılarak, gerekli bilgilerin doldurulması ve başvurunun tamamlanması gerekiyor.Kullanıcıların yaptığı başvurular, Seyahat İzin Kuruluna iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak. Değerlendirme sonucu ise başvurucuya SMS ile bildirilecek.

PDF formatında indirilebilecek olan seyahat izin belgesi, aynı zamanda çıktı alınarak araç içerisinde taşınabilecek.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilecek.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

seyahat izin belgesi e-devlet

“Seyahat İzin Belgesi”nden faydalanabilecekler tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ve son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler olarak belirlendi. Ayrıca üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler ve üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin de seyahat kısıtlaması olamayacak.

e-Devlet’ten Seyahat İzin Belgesi almak için tıklayınız.

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz