Okuma Süresi
2 dakika

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony’nin, markalar için en verimli dönemlerden biri olan tatil sezonunda yaptığı PlayStation 4” oyun konsolu satışları açıklandı. Şirketin satışlarının, geçen yılki tatil sezonuna göre yüzde 25 düşüş göstermesi dikkat çekti. Satış rakamlarındaki düşüşün, PlayStation 4’ün yaşam döngüsünü tamamlamış olması ve şirketin PlayStation 5’i tanıtmaya hazırlanması dolayısıyla yaşanmış olabileceği tahmin edildi. 

Sony’nin bu yılki tatil sezonunda yapmış olduğu “PlayStation 4” oyun konsoluna ait satış rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre şirket, bu tatil sezonunda 6.1 milyon adet PlayStation 4 sattı. Teknoloji devinin PlayStation 4 satış rakamlarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 düşüş göstermesi dikkat çekti. Açıklanan rakam şirketin, oyun konsolunu piyasaya sürdüğü 2013 yılından beri bir tatil sezonunda ulaştığı en düşük satış adedi oldu. Japonya merkezli şirket, kısa bir süre önce de 2019 sonu itibariyle PlayStation 4 satış rakamlarının 106 milyonu geçtiğini de açıklamıştı. 

Bununla birlikte, açıklanan rakamlara göre Sony’nin PlayStation kategorisinde yılın üçüncü çeyreğindeki gelirleri, yaklaşık 1.46 milyar dolara ulaştı ve böylece şirketin, bu kategorideki toplam geliri yüzde 20 düşüş gösterdi. Oyun konsolu devi, yeni mali yıldaki gelirlerinin yaklaşık 459 milyon doları bulmasını beklediğini söyledi. Şirket tarafından yapılan yeni tahminin, daha önce yapılan tahmine göre yüzde 3 oranında daha düşük olması dikkat çekti. 

Sony, 2016’dan beri PlayStation 4’te resmi bir fiyat indirimi yapmadı 

PlayStation 4, bugüne kadar satış rakamlarında beklenenden daha iyi bir performans göstermiş olsa da yaşanan düşüşün ürünün kendi yaşam döngüsünü tamamlamış olmasından kaynaklanmış olabileceği tahmin edildi. 2013 yılında piyasaya sürülen PlayStation 4, birkaç yıl önce yaşam döngüsünün zirvesini yaşamıştı. Ürün, 2016 yılından bu yana hiçbir resmi fiyat indirimi almadı.  

Sony’nin şu anda seriye ekleyeceği yeni oyun konsolu olan PlayStation 5’i görücüye çıkarma hazırlıklarında olduğu biliniyor. Şirketin, ürünü 2020’nin sonlarına doğru kullanıcı beğenisine sunması bekleniyor.  

PlayStation Konsol Satış Sayısı 106 Milyonu Geçti

PlayStation 4 şimdiye kadar 1 milyardan fazla oyun sattı

Sony, Playstation 5’e ait bazı detayları açıkladı