Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijitalTüyler Ürperten Netflix Korku Dizileri 2020 - Liste

Tüyler Ürperten Netflix Korku Dizileri 2020 – Liste

70 ve 80’lerin ketçapla kan yapılan abartılı korku filmlerinin yerini artık gerçekçi efektler ve makyajlarla ekrandan bakışlarımızı kaçırdığımız, kalbimizi güm güm attıran korku dizileri aldı. Netflix korku dizileri konusunda oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor, filmler gibi olayın 1-2 saatte bitmeyip devam etmesi bizi ekrana belki de daha fazla bağlıyor. Gelin, listemizdeki en iyi korku dizilerine bir bakalım!

Bazen tam tersini düşünsek de aslında dozunda olduğunda korku oldukça yararlı bir duygu. Vücutta adrenalin salgılandığı ve kalp atışı hızlandığı için bu korku hayati tehlike yaratan düzeyde değilse bundan zevk bile alabiliriz. Bu noktada devreye korku dizileri giriyor. Özellikle olay örgüsü bizi içine almışsa o korku bizi daha çok izlememiz için kamçılar hale geliyor. Sizi ekranın başına kilitleyecek Netflix korku dizileri listesini oluşturduk. Hazırsak ışıkları söndürelim mi? Böyle daha korkunç olur.

Netflix Korku Dizileri 2020

1. The Mist – IMDb: 5,4

netflix korku dizileri 2020Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan bir film zaten 2007’de çekilmiş, izleyiciler tarafından da oldukça beğenilmişti. 2017 yapımı dizide ise aynı konunun farklı bir kadro ve uzatılmış bir olay örgüsüyle yeniden çekilmesini izliyoruz. The Mist, bir kasabayı aniden saran bir sis bulutu ve içindeki yaratıklarla mücadele etmeye çalışan yerli halkın hikayesi. Sisin içinde ne var bilmiyorlar, ne kadar tehlikeli, neler yapabilir bilmiyorlar. Kan ve şiddet yönünden eksiği olmasa da The Mist’in asıl korkutucu yanı tüm bölümlerde hissedebildiğimiz bu bilinmezlik. Netflix korku dizileri öneri listemizin ilk maddesi olarak The Mist’i korkarken bol bol gerilmek isteyenlere özellikle tavsiye ediyoruz.

2. Scream – IMDb: 7,2

netflix korku dizileri

Korku filmleriyle ilgilenenlerin aşina olduğu Çığlık serisinin dizi uyarlaması Scream. Konu aynı, bir üniversitenin öğrencileri kimliği belirsiz, çığlık atan insan yüzü şeklinde bir maske takan seri katil tarafından avlanıyor. Karakterlerimizin katilden kaçmaya ve katilin kimliğini bulmaya çalışmasını izlerken aynı zamanda arkadaşlıklarını, aileleriyle ilişkilerini de izliyoruz. Konuyu bildiğiniz, 1996-2011 arasında yayınlanan film serisini muhtemelen izlediğiniz için diziye ön yargılı yaklaşmayın, Netflix dizisinde konu aynı olsa da kurgu, karakterler film serisinden oldukça farklı. Hatta klasik çığlık atan maske bile değiştirilmiş, modernleştirilmiş! Bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

3. Locke & Key – IMDb: 7,4

netflix en iyi korku dizileri

Babalarının vefatından sonra anneleriyle birlikte esrarengiz bir eve taşınan üç kardeş evin yapısında değişikliklere, kendi hayatlarında ilginç olaylara sebep olan anahtarlar bulmaya başlarlar. Şeytani bir varlığın da bu anahtarları istemesiyle başlayan olay örgüsü yer yer gerilim ve dram, yer yer korku nitelikleri gösteriyor. Yaş sınırının +18 olmasıyla beraber, dizide diğer önerilerimizdeki kadar kan, şiddet, vahşet vs. yer almıyor. Bu açıdan en iyi korku dizileri listemizdeki aile ile izlenebilecek en uygun dizinin Locke&Key olduğunu söyleyebiliriz. Henüz sadece ilk sezonu yayında ancak Netflix’in 2. ve 3.sezon onayını verdiğine dair söylentiler bulunuyor.

4. Chilling Adventures of Sabrina – IMDB: 7,6

Netflix korku dizi önerileri

1996 yapımı, Türkiye’deki çeşitli kanallarda da yayınlanan Sabrina dizisini izleyenler bu noktada “Netflix korku dizi önerileri listesinde bu tatlı dizinin ne işi var?” diye düşünmüş olabilir. Ancak bu Sabrina, o Sabrina’dan biraz farklı… Peşindeki şeytani güçlerle mücadele etmeye çalışan yarı ölümlü yarı cadı Sabrina bu kez bizi korku ve gerilimle ekranlara bağlıyor. 1996 yapımıyla ortak noktalar barındırmasına rağmen 2018 yapımının kesinlikle çok daha karanlık olduğu noktasında galiba hepimiz hemfikiriz.

5. The Walking Dead – IMDb: 8,2

Netflix korku dizileri öneri

Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan bu dizide sebebi bilinmeyen, bulaşıcı bir nörolojik hastalık sonucu bildiğimiz anlamıyla modern yaşamın son bulduğu bir evrendeyiz. Komadan uyanan baş karakterimiz Rick Grimes aşina olmadığı bu dünyada zombilerin içinde hayatta kalmaya çalışıyor. Korku filmlerinin yaygın unsurlarından olan zombiler The Walking Dead’in de ana temasını oluşturuyor. İlk yayınlandığı yılın, 2010’un üzerinden 9 sezon geçmesine rağmen dizi hala neredeyse aynı ilgiyle izleniyor. Bu popülerlikte elbette profesyonel makyajların, efektlerin, tecrübeli oyuncuların payı yadsınamaz ancak biz asıl sebebin korku, gerilim ve dramla harmanlanmış olay örgüsü olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden The Walking Dead, Netflix korku dizileri öneri listemizde yer alıyor.

6. The Haunting of Hill House – IMDb: 8,7

netflix en korkunç diziler

Çocukluklarını hayaletli bir evde geçirmek zorunda kalan ve sonradan yolları ayrılan 5 kardeşin hikayesi The Haunting of Hill House, yani Tepedeki Ev. Hayat hepsini aynı evde tekrar bir araya getirdiğinde aslında kurtuldukları sandıkları belaların hala onlarla birlikte olduklarını fark ediyorlar. Doğa üstü varlıklar, her an her şey olabilir hissiyatı diziyi izlerken asla rahatlamanıza izin vermiyor diyebiliriz. İzlediğimiz en korkunç diziler içinde sinematik yönden de oldukça başarılı olan Tepedeki Ev’i tüm korkuseverlere tavsiye ediyoruz.

7. Stranger Things – IMDb: 8,8

Netflix korku dizileri 2020

Stranger Things 2016’da ilk sezonu yayınlandığından beri Netflix’in en beğenilen yapımlarından. 80’li yıllarda geçen dizide bir kasabanın çocuklarının esrarengiz bir şekilde kaybolmasıyla ve diğer çocuklardan haber alınamazken bir kızın geri dönmesiyle başlayan serüvenimiz korku, gerilim ve bilim kurgu ile harmanlanıp gelişiyor. Hem müzikleri ve anlattığı dönem hem de kurgusu bakımından sık sık E.T, X-Files gibi ikonik yapımlarla karşılaştırılıyor olsa da bu yapımlardan daha karanlık, daha korkunç bir yapısı var. Hala devam eden Stranger Things Netflix korku dizileri 2020 listemizin IMDb puanı en yüksek olan önerisi.

İlginizi Çekebilir:

En İyi Netflix Kore Filmleri 2020 – Liste

Netflix En İyi Korku Filmleri Listesi 2020

Netflix Belgesel Önerileri – Netflix En İyi Belgeseller

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR