Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaDijitalKeen vs Pinterest - Yapay Zeka Desteği Yeterli Olacak Mı?

Keen vs Pinterest – Yapay Zeka Desteği Yeterli Olacak Mı?

Keen vs Pinterest: Birbirine rakip olan iki sosyal medya ağı. Google, 19 Haziran’da gerçekleştirdiği duyuru ile Pinterest’e rakip olacak yapay zeka destekli yeni girişimini tanıttı. Keen adı verilen sosyal medya uygulaması, Google verileri ile senkronize çalışarak ilgi alanlarınıza göre tahminler yürütebiliyor.

ABD merkezli teknoloji devi Google, sosyal medya ağlarındaki etkisini artırmak istiyor. Google+ ile istenilen başarıyı yakalayamayan ve girişimini geri çeken şirket, bu kez de Keen adını verdiği yeni bir uygulama yayınladı. Uygulama tanıtımında “yapay zeka” desteğine dikkat çekilirken, farklı alanlarda aramaların kullanılması ile daha çok kullanıcıya erişme isteği de göze çarptı. Google Area120 tarafından paylaşılan uygulama, ana hatları ile Pinterest‘e çok benziyor. Uygulamada kullanıcılar; ilgi alanlarını bir araya getirebilecekleri “keen” alanları ile pek çok kaynağı tek bir potada toplayabiliyor.

Diğer yandan bu sektörde, Google’ın iki önemli avantajı bulunduğu tahmin ediliyor. Bunlardan birincisi en popüler arama motoru olan Google’ın, fotoğraflar ve gündelik veri uygulamalarına sahip olması; diğeri ise uygulamanın yapay zeka desteği bulunması olarak görülüyor. Birinci alanda; Google’ın kendi hizmetleri bünyesinde çalışan uygulamalardan elde ettiği kişisel veriler, uygulamanın öneri sistemini oldukça geliştiriyor. Keşfet alanında çıkan keen’lerin, ilgi alanlarınız ile uyuşma oranı bu sayede üst seviyelere çıkıyor. Bu duruma yapay zeka desteği eklendiğinde, kullanıcıların ilgi alanlarını genişleten bir deneyim daha gün yüzüne çıkıyor. Yapay zeka desteği, mevcut kullanıcı verilerinin yardımı ile yeni etiket ve arama önerilerinin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

Keen vs Pinterest karşılaşmasında yapay zeka savaşı

Keen vs Pinterest karşılaştırması

Görsel içeriklerin, Pinterest’e kıyasla daha az öne çıkarıldığı Google Keen uygulaması içerisinde farklı öneri ve etiketler paylaşılmaya devam ediyor. “Yapay zeka destekli Pinterest” yakıştırması ile eleştirilen sosyal medya ağı için bazı kullanıcılar, uygulamanın sonunun Google+ ile benzer olacağını söylüyor. “statcounter.com”un Mayıs 2020 ayını kapsayan Türkiye Sosyal Medya istatistiklerine bakıldığında, Pinterest’in yüzde 18.23 oranında kullanıldığı görülüyor. Verilerin yüksek olasılıkla dünya geneline paralellik göstermesi nedeniyle Google’ın, bu alanda pay sahibi olmak istediği tahmin ediliyor. Pinterest’in popülaritesini yakalayabilmek için Keen’in yapay zeka desteği ve kullanıcı deneyiminin yeterli olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Keen ve Pinterest: Benzer uygulama, iki ayrı konsept

Keen vs Pinterest karşılaştırması

Pinterest ile Google Keen uygulamaları, kullanıcı deneyimi konusunda 2 önemli noktada ayrışıyor. İlk farklılık, tasarım hatlarının farklı konseptlere benziyor olması olarak kendini gösteriyor. Pinterest, sayfa tasarımında köşeleri kavisli dikdörtgen hatları tercih ederken renk seçiminde ise genç kitleyi daha çok etkilediği düşünülen canlı tonları kullanıyor. Diğer yandan Google Keen uygulamasının, koyu renklerde ve daha köşeli bir tasarıma sahip olması dikkat çekiyor.

Ön plana çıkartılan içerik de iki uygulamada birbirinden farklı nitelikler taşıyor. Google Keen uygulamasının, öne çıkan görsel ve bilgilendirme yazısı tasarımı noktasında daha çok bir haber uygulaması konseptinde olduğu görülüyor. Pinterest’te ise resimlerin büyük boyutlarda kullanıcıya sunulması, görsel içeriğe çekilen dikkatin oldukça yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Google Keen, getirdiği yeniliklerle Pinterest’e sıkı bir rakip olacak gibi görünse de rakibinin tahtını sallayıp sallayamayacağı henüz bilinmiyor.

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayın..

İlginizi çekebilir:

Yapay Zeka Destekli İstihbarat Kullanımı

Amazon Birlikte İzleme Özelliği: Watch Party

Epic Games ‘in Haftaya Oyunculara Vereceği 2 Ücretsiz Oyun Açıklandı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR