ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, Android cihazlara yeni bir erişilebilirlik özelliği ekleyecek. Google’ın yeni özelliğinde Android ve Wear OS cihazlar, çevreyi dinleyecek ve kullanıcıları kritik sesler hakkında anlık olarak uyaracak. 

Google, bünyesinde bulunan Android cihazlar için her geçen gün yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Şirket şimdi ise Android cihazlar için yeni bir erişilebilirlik özelliği getireceğini açıkladı. Google’ın yaptığı açıklamada Android ve Wear OS kullanan cihazların etraftaki sesleri dinleyeceği belirtildi. Google’ın yeni özelliğinde çevreyi dinleyen Android cihazlar, kritik alarm ve sesler hakkında kullanıcıları uyaracak. 

Engadget’te yer alan habere göre, cihazlar, köpek havlaması, bebek ağlaması veya akan su sesi duyduğunda kullanıcılara anlık olarak bildirim gönderecek ve uyarılmalarını sağlayacak. Android cihazlara eklenecek olan yeni erişilebilirlik özelliğinde uyarı biçimlerinde farklı seçenekler de sunulacak. Bu seçenekler arasında cihazın flaşının yanıp söneceği bir alternatif de bulunacak. 

Gizlilik ve batarya problemi

Google’ın Android ve Wear OS cihazlara getireceği yeni erişilebilirlik özelliği bazı kesimlerde endişe de yarattı. Etraftaki sesleri dinleyip, kritik sesler hakkında kullanıcıya anlık olarak uyarı vermeyi amaçlayan özelliğin çalışabilmesi için cihazın sürekli olarak mikrofon erişimi olması gerekiyor. Sürekli açık mikrofonla etrafı dinlemesi gereken Android cihazlar  bu noktada akıllara gizlilik ve güvenlik hakkında önemli endişeleri de gün yüzüne çıkarıyor. Sadece gizlilik için değil, mikrofonun sürekli olarak açık olması ve etraftaki sesleri dinlemesi elbette ki cihazların bataryası için de problem yaratabilir. Ancak Google’ın ekleyeceği özelliğin varsayılan olarak kapalı gelmesi özelliği isteyen kullanıcıların aktif edip kullanmasına olanak tanıyacak. Canlı Altyazı uygulamasını indiren kullanıcılar, ayarlar bölümünden bildirim almak istedikleri durumları aktif ederek uyarı almaya başlayabilecek. 

Toplamda 10 farklı kritik ses hakkında kullanıcılara uyarı verecek olan yeni özellik, bebek ağlamasından köpek havlamasına kadar seçilen pek çok seste aktif olarak çalışabilecek. Sadece kritik sesler için kullanıcıyı uyaran bir sistem olmayan özellik, ayrıca işitme engelliler için de yardımcı olabilir. Wear OS desteği sayesinde özellik kullanıcılar uyurken dahi kritik anlarda uyarı gönderecek. Kullanıcılar söz konusu uyarıların neler olduğunu ise zaman çizelgesi sayesinde inceleyebilecek.

Google söz konusu özellik hakkında, toplanan verilerin sadece cihazda depolanacağını belirtti. Şirket kullanıcı verilerinin çevrimiçi herhangi bir işlemden geçmediğinin ve verilerin başka kaynaklarla paylaşılmayacağı hakkında açıklama yaptı. Bu noktada gizlilik ve güvenlik sorunları bir nebze de olsa ortadan kalkabilir gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir:

Google, Gmail’in Logosunu Değiştirdi

Google Asistan, Kullanıcılar İçin Görüşmelerde Telesekreter Süresince Hatta Bekleyecek 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz