Tekno Safari Amerika Temsilcisi Cemal Taşhan, Apple Hissedarlar Toplantısı 2020’ye katılan tek Türk olarak toplantı sonuçlarını California’dan aktardı. Apple hissedarları, toplantıda yönetimi onaylarken, Apple CEO’su Tim Cook, şirketin 2019 sonuçları ve 2020 planları hakkında açıklama yaptı. Şirketin Coronavirüsten etkilendiğini açıklayan Cook, Telefon satışlarında bir düşüş olsa bile sadece Apple Watch ve AirPods satışlarıyla şirketin Forbes 150 listesine girecek güçte olduğunu söyledi. 

Apple’ın yıllık Hissedarlar Toplantısı 26 Şubat’ta Apple Park içinde yer alan Steve Jobs Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğe katılan tek Türk olarak Tekno Safari Amerika temsilcisi Cemal Taşhan, gelişmeleri California’dan aktardı.

Apple hissedarlarının başta CEO Tim Cook olmak üzere üst yönetimden bilgi aldığı toplantı Cook’un konuşmasıyla başladı. 5 gündem maddesiyle başlayan Apple Hissedarlar Toplantısı ‘nda ilk olarak yeni yönetim kurulu oylandı. Kurul tarafından sunulan yedi aday; James Bell, Tim Cook, Al Gore, Andrea Jung, Art Levinson, Ron Sugar ve Sue Wagner’in yönetim kurulu üyeliği hissedarların oylarıyla tescillendi. Oylama sonucu belirlenen yönetim, bir sonraki yıllık toplantıya dek şirketin yönetiminde rol alacak.

Apple Hissedarlar Toplantısı ‘nda görüşülen bir diğer madde ise denetim ve danışmanlık hizmetleri şirketi Ernst & Young’un bağımsız mali denetim yetkisi oldu. Bu madde de %98.6 ile onaylandı. Toplantının üçüncü maddesi olarak da idari tazminatı onaylamaya yönelik danışma kararı oylandı. Bu 3 maddeye ek olarak hissedarlar tarafından sunulan 3 teklif ile bir dizi operasyonel karar oylandı.

Yönetim tarafından sunulan 3 öneri onaylanırken hissedarlar tarafından sunulan üç öneri reddedildi. Hissedar vekil erişim değişiklikleri, Sürdürülebilirlik ile yönetici tazminatı ve ifade özgürlüğü politikaları reddedilen hissedar önerileri konu başlıkları oldu. Hissedarlar tarafından verilen ve en ilgi çeken madde Apple’ın, özellikle Çin ile olan ilişkisi ile ilgili olarak, “ifade özgürlüğüne bir insan hakkı olarak saygı duymayı herkese açık bir şekilde taahhüt edip etmediğini” bildirmesini talep etmeye odaklandı. Bu madde Apple yönetiminin yaptığı savunma ve red talebiyle  oylandı ve sonuç red olarak kesinleşti.

Apple 2019 Finansal Sonuçlar

apple 2019 finansal sonuclar

Toplantıda Apple’ın 2019 finansal sonuçları da açıklandı. Buna göre şirket, 2019’da 260,2 milyar dolarlık satış geliri elde etti. Bu rakam 2018’de 256,6 milyar dolardı. Şirketin operasyonel geliri ise 63,9 milyar dolar oldu. Bu rakam 2018’de 70,9 milyar dolardı. Elde edilen bu gelirlere göre şirket üst yönetiminin 2019 yılında elde ettiği gelirler de belli oldu. Buna göre Apple CEO’su Tim Cook, 2019 yılında toplamda 11,5 milyon dolar gelir elde etti. Bu rakam aylık yaklaşık 1 milyon dolara denk geliyor. 

2019 Apple’ın şimdiye kadarki en iyi yılı

Toplantıda 2019 sonuçlarını değerlendiren şirketin CEO’su Tim Cook, yaptığı konuşmada Apple’ın 2019 gelirini 91,8 miyar dolar olarak  açıkladı. Cook ayrıca 2019’u başarıyla tamamladıklarını ve 2019’u şirketin şimdiye kadarki en iyi yılı olduğunu da açıkladı. Cook yaptığı konuşmada coronavirüsün şirketin 2019 sonuçlarını etkileyeceğini ancak bunun ciddi bir sorun olmayacağını ifade etti. Sadece giyilebilir teknoloji ürünleri Apple Watch ve AirPods ile şirketin Forbes 150 listesine girebilecek güçte olduğuna değindi. Bu rakamın Marriott oteller zincirinin gelirine eş değer olduğuna belirten Cook, coronavirüs hakkında “Apple’ın birinci önceliği çalışanların, ortakların ve içinde bulunduğumuz toplulukların sağlığı ve güvenliği” diyerek virüsün şirket için bir mücadele olacağını söyledi.

Şirketin yakın geleceğine de değinen Cook, “Size söyleyemeyeceğim pek çok şeye yatırım yapıyoruz, ama gerçekten harikalar.” Dedi ve Hindistan’a yeni yatırım planlarının olduğunu açıkladı. 

Cemal Taşhan’ın Apple Park’tan aktarıyor: 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.